Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vztahy s politiky

Mládek odmítá, že mu byt koupil advokát Jansta

22. dubna 2006, MF Dnes

Ministr zemědělství Jan Mládek odmítá, že by mu advokát Miroslav Jansta koupil byt, který si od něho pronajímá. „Byt mi nekoupil, koupil jej pro sebe,“ řekl ministr s tím, že s Janstou uzavřel dohodu o užívání bytu na dvacet let.

Spekulace, že by Jansta mohl byt koupit pro Mládka, se objevily, když vyšlo najevo, že advokát jej koupil až devět dní poté, co se do něj Mládek nastěhoval.

„Ve chvíli, kdy jsem si byt pronajímal, jím Jansta již nějakou dobu disponoval na základě smlouvy o smlouvě budoucí. Do katastru bylo vlastnictví zaneseno až na základě kupní smlouvy. Podrobnosti neznám, ty by musel zodpovědět pan Jansta,“ vysvětluje Mládek, který byl tehdy náměstkem ministra financí.

„Byt patří Janstovi, já jsem pouze nájemník,“ dodává.

Dnešní ministr zemědělství říká, že s Janstou jsou přátelé od roku 1989. „Seznámili jsme se tehdy na svazáckých akcích,“ říká Mládek.

Janstovi, dříve také poradci vlády, se začalo mluvit v souvislosti s odměnami banky ČSOB, vyplacenými právníkům za uzavření smlouvy s Českou poštou. Bance zůstaly na další léta na poštovních úřadech pobočky její dceřiné Poštovní spořitelny a ČSOB vyplatila expertům 300 milionů korun za pomoc s prodloužením smlouvy s Českou poštou.

Část provize získala Janstova advokátní kancelář. Odměny vyšetřuje policie.

Po tom, kdo mohl informace o odměnách poradcům vynést na veřejnost, teď pátrá i banka. Podle mluvčího ČSOB Milana Tománka jde o interní záležitost banky a nebude se k ní zatím vyjadřovat.

Ministr zemědělství byl dříve ve funkci náměstka ministra financí, a jeho jméno se proto objevuje spolu s Janstou i ve spojitosti s kauzou IPB. Na tu byla v roce 2000 uvalena nucená správa a následně ji získala ČSOB.

Mládek však tvrdí, že se nucené správy ani prodeje IPB neúčastnil. Jeho úkolem bylo hledat řešení situace IPB a jejího vlastníka, japonské Nomury, což se nepodařilo.

„Až následně došlo na nucenou správu, kterou uvalila ČNB,“ uvedl Mládek.

Ministr Mládek zatím nemá pocit, že by šlo o skutečnou aféru, která by poškozovala jméno sociální demokracie. O důvodech, proč se mluví o jeho bytu, odmítá spekulovat.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít