Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Český sport

Jansta vytlačuje soky ve skiareálech, začíná boj o vliv a peníze

13. září 2014, idnes.cz

V českém sportu to začíná jiskřit. Na půdě horských areálů se střetává vliv dvou nejmocnějších figur českého sportovního zákulisí Jiřího Bise a Miroslava Jansty. Podle mnohých je to jen předzvěst většího sporu o vliv a peníze.

Ještě před dvěma lety, po pádu Hušákovy Sazky, úzce spolupracovali. Vlivný podnikatel a spolumajitel komunikační agentury Bison & Rose Bis pomáhal Janstovi coby novému šéfovi Československého svazu tělesné výchovy a sportu (ČSTV) napravovat reputaci sportovců. Dnes to mezi oběma muži pořádně jiskří. V pozadí se navzájem obviňují z manipulace, rozkladu sportovního prostředí a také finančních čachrů.

Jejich vyhrocený spor vygradoval v posledních dnech, když se Jansta rozhodl Bise odstřihnout od vlivu v horských střediscích, která patří ČSTV, přesněji jeho nástupní organizaci České unii sportu (ČUS). Právě on ho přitom před dvěma lety jmenoval do role hlavního stratéga a lobbisty za tamní areály.

Bis totiž podniká v Peci pod Sněžkou, kde platí za velmi výrazného lokálního hráče, jeho rodině zde patří řada nemovitostí a pozemků. On sám měl také zájem celý areál od ČSTV odkoupit. Jansta a vedení ČSTV se nakonec dohodli na pronájmu a Bis zaujal pouze roli „dozorce“ nad tamními aktivitami svazu.

Bis musí z kola ven

V této roli se však Janstovi brzy znelíbil. Pondělní výkonný výbor České unie sportu Bise právě na návrh Jansty odvolal z čela komise pro strategii v horských areálech a zároveň jej navrhl odvolat z čela dozorčí rady areálu v Peci pod Sněžkou.

Jansta Bise doslova obvinil, že svého postavení v areálech nevyužíval ve prospěch sportovců, ale sleduje spíše vlastní linii. Podle něj má Bis na horách vlastní zájmy. Dokonce mu spočítal, že sportovní unii vznikla kvůli nečinnosti komise škoda bezmála 200 tisíc korun. „Neplnil zadání, které komise měla. Neúčastnil se jednání. ČUS neměla vůbec žádné informace o tamních aktivitách.

I kvůli nedostatku informací sešlo z prodeje chat na Mísečkách,“ říká pražský advokát Jansta.

Kromě toho stál Jiří Bis u zrodu nové Asociace horských středisek, kde vykonává funkci prezidenta. I z této funkce chce Jansta Jiřího Bise odstavit. To však nebude tak snadné, protože ČUS v této organizaci nemá hlavní slovo, neboť asociace sdružuje zejména horské podnikatele.

Jiří Bis, který se o Janstově plánovaném výpadu dozvěděl s předstihem, v závěru minulého týdne na funkci v komisi ČUS i v dozorčí radě Pece rezignoval sám. „Komisi považuji za naprosto bezpředmětnou. Když jsou tu dvě akciové společnosti, kde má ČUS podíly a své zástupce, nechápu, jak mohou hovořit o nedostatku informací. Naopak pochybili lidé na ČUS. Pan Jansta si tímto jen vyřizuje své osobní věci,“ reaguje na vyostřenou situaci Jiří Bis a všechna obvinění vůči své osobě odmítá.

Nekalé zákulisí českého sportu

Aktuální „horský“ spor je však jen odrazem mnohem širšího pnutí ve sportovním prostředí. Bis totiž patří ke klíčovým spolupracovníkům Jiřího Kejvala, předsedy Českého olympijského výboru. Bisovy firmy s ČOV spolupracují na řadě projektů, mnozí jej považují za člověka s aktuálně největším vlivem v olympijském zákulisí.

Naproti tomu Jansta, také barvitá figura s letitými kontakty na politiky i na nejvyšší tuzemský byznys, vytváří vlivové centrum na Strahově. Po pádu Sazky se přitom hovořilo o sjednocení sportu pod křídly ČOV a faktickém zániku ČSTV.

Nic z toho se nestalo a obě organizace si začínají pozvolna konkurovat, zejména v přístupu k veřejným penězům. Oba předsedové o sporech otevřeně hovořit nechtějí. Podle Kejvala panuje shoda na nových rolích obou organizací.

Zatímco ČOV má reprezentovat sport zvenčí a řídit ho na centrální úrovni, ČUS by měla svazům poskytovat servis a starat se o sport na úrovni regionů. Už teď se však obě strany dohadují, kdo je pro sport vlastně užitečnější. Dalším krokem bude podle všeho debata o tom, kdo si zaslouží více peněz.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít