Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Financování ČSSD

Třetí sponzor: Jansta

30. října 2007, LN

Řada sponzorů Zuzany Paroubkové se rozrůstá. Exmanželce šéfa ČSSD přispěl známý pražský právník Miroslav Jansta. Blízký přítel Stanislava GrosseJiřího Paroubka.

Tajní sponzoři bývalé manželky Jiřího Paroubka, Zuzany, pomalu vyplouvají na povrch. Dvě jména v neděli zveřejnil sám předseda ČSSD. Jméno dalšího tajemného dárce zjistily včera Lidové noviny. Je jím vlivný pražský právník a šedá eminence sociální demokracie Miroslav Jansta.

„Já jsem jí přispíval, ale nevím, jestli na toto,“ odpověděl Jansta na dotaz LN, zda daroval peníze sdružení Pomoc pro budoucnost našim dětem, které Paroubková zaštiťuje.

Jansta neuvedl žádné další podrobnosti. Odkázal na to, že je mimo Prahu a z hlavy bližší informace neví. Potvrdil ale, že peníze Paroubkové dal. „No jo, něco jo, ale nevím, na co přesně. Já nechci nic předstírat, papíry mám v Praze,“ ukončil hovor Jansta.

Advokát se tak zařadil vedle provozovatele hotelů a kasin Jana Dostála a Čechorakušana Eduarda Haranta. I ti Zuzanu Paroubkovou finančně podpořili.

Nejnovější známý příznivec charity premiérovy exmanželky je pozoruhodná osoba. V době, kdy u vlády byla ČSSD, se totiž muži jménem Miroslav Jansta říkalo šedá eminence. Jansta byl nejprve horlivým zastáncem premiéra Stanislava Grosse. Později stejně horlivě hájil jeho nástupce Paroubka. Údajně to byl právě Jansta, kdo přemluvil Grosse, aby v roce 2005 odešel z vlády.

Připravoval také podklady pro arbitráž s Nomurou a v roce 2006 dostal 120 milionů korun z rozpočtu za to, že pomohl uzavřít smlouvu mezi ČSOB a státním podnikem Česká pošta. Blízko má Jansta také ke kontroverzním podnikatelům Andreji Babišovi nebo Antonínu Charouzovi.

Zajímavá je ale i mnohem starší minulost Jansty. Ještě před listopadovou revolucí totiž stihl být komunistickým poslancem Federálního shromáždění ČSSR.

Ze sdružení Zuzany Paroubkové Janstův dar nikdo komentovat nechtěl. Místopředseda organizace Jaroslav Syrový LN položil telefon, na SMS nereagoval.

Paroubková audit neplánuje

Kvůli nejasnostem kolem sdružení Jiří Paroubek v neděli svoji exmanželku vyzval, aby provedla audit. Ta to ale podle vyjádření pro LN odmítla. „Já to teď nestíhám, mimo práci mám stěhování. Já myslím, že vše bylo řečeno,“ napsala LN Paroubková.

Její sdružení se dostalo pod palbu kritiky poté, co MF Dnes přišla s informací, že za podezřele nízkou cenu koupilo penzion v krkonošské Malé Úpě. Paroubková se ale ohradila, že objekt byl pořízen za slušnou cenu z peněz sponzorů. „Nevím, proč mě všichni s takovými věcmi otravují, když každý ví, že jde o zničení exmanžela. Není důvod mě s tím spojovat,“ napsala Paroubková.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít