Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Financování ČSSD

Paroubek řešil aféry penězi od státu

27. září 2006, LN

Úřad vlády si za premiérování Jiřího Paroubka platil služby dvou elitních českých právníků – Miroslava Jansty a Petra Topinky. Z jejich smluv s úřadem vlády, které mají LN k dispozici, ovšem plyne, že část jejich úkolů s agendou vlády přímo nesouvisela.

Některé případy zmiňovaných právníků mají naopak silný vztah k sociální demokracii nebo k expremiérovi Paroubkovi osobně. I za tyto úkony ovšem právníkům platil stát a oba muži rozhodně zkrátka nepřišli. Stát jim za jejich služby dal celkem přes 900 tisíc korun.

Najatí advokáti tak za státní peníze například řešili aféru okolo zveřejnění čísla Paroubkova mobilu, nebo to, že Večerník Praha kritizoval vzezření premiérského páru. Pro Paroubka také zjišťovali informace o „nepříteli státu“ Tomáši Pitrovi nebo o „kakaové aféře“ exšéfa poslaneckého klubu ČSSD Krause.

Odborníci Paroubkovo jednání kritizují. „Co je císařovo, císaři. Co je papežovo, papeži. Myslím, že takové věci je nutné řešit ze soukromých peněz, a ne ze státní kasy. Nešlo tam přece o žádný státní zájem,“ tvrdí Michal Štička z Transparency International, a dodává, že takové jednání se nazývá „zneužití administrativních zdrojů“.

Místopředseda České advokátní komory Michal Račok vidí problém spíš na straně Paroubka než svých profesních kolegů. „Advokát takové věci může zjišťovat jen obtížně. To by si měl ujasnit především klient,“ řekl LN Račok.

Nejkřiklavěji působí Paroubkův spor s deníkem Šíp, který ještě jako Večerník Praha otiskl fotografie Paroubka s jeho ženou Zuzanou a snímky doprovázel urážlivým popiskem. Paroubek si to nenechal líbit a obrátil se na soud. Za advokáta si zvolil právě Topinku, který podle své smlouvy s úřadem vlády případu věnoval přes deset hodin. Za každou hodinu přitom Topinka inkasoval 2975 korun a spor nakonec Paroubkovi u soudu vyhrál.

Paroubek na svém postupu nic špatného nevidí. „Pokud bych nebyl předsedou vlády, tak by si mě asi Šíp nevšímal. Takže nevím, proč bych to měl řešit jako osobní spor,“ hájí se expremiér. Podobně mluví i tehdejší šéf úřadu vlády Petr Přikryl. „Pokud se něco týká ústavního činitele, a ne jen soukromé osoby, měli bychom ústavnímu činiteli ochranu poskytnout,“ tvrdí.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít