Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Aleš Hušák a Sazka

Management Sazky byl absolutně zvrhlý, řekl šéf ČSTV Jansta a uvažuje o žalobě

22. 4. 2012, TV NOVA

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) na své valné hromadě za týden rozhodne o podání žaloby na bývalého šéfa zkrachovalé Sazky Aleše Hušáka a jeho tehdejší management.

„Získal jsem přesnější představu, co se kolem Sazky dělo. Nečinnost akcionářů a žádná starost o vlastní majetek. Absolutní zvrhlost managementu Sazky, chybějící finanční a morální zásady,“ popsal hlavní výtky vůči bývalému vedení zkrachovalé loterijní společnosti předseda ČSTV Miroslav Jansta v Otázkách Václava Moravce.

„V prvé řadě určitě obchodní spor, možná také občanský,“ prozradil šéf ČSTV, jaké právní kroky podnikne.

„Nejde o zánik, ale transformaci. V řeči vysokých škol by ČOV byl jakýmsi děkanátem, tedy hlavou českého sportu. To by bylo dobré jak vůči zahraničním partnerům, tak i vládě a veřejnosti. ČSTV by byl Správou účelových zařízení. Zachráněný majetek by měl být manažersky veden tak, aby poskytoval kvalitní servis,“ přiblížil svou představu Jansta.

Podle něj však zánik jedné organizace není jednoduchá věc, ale zahrnuje řadu systémových kroků. Sportoviště by podle Jansty měl pod sebou jeden z místopředsedů ČOV. Tyto plány by měla posvětit mimořádná valná hromada ČSTV, která bude svolána na prvního prosince.

Po uši v dluzích

ČSTV podle Jansty má v současnosti dluhy přesahující 200 milionů korun. „Nyní máme jasnou představu o tom, v jaké situaci se ČSTV nachází. Tato částka je včetně všech probíhajících a dosud neskončených soudních sporů a počítá s tím, že bychom je všechny prohráli,“ informoval Jansta. Domnívá se, že svaz bude muset za prohrané soudní pře zaplatit 70 až 80 milionů korun.

I přes výrazné problémy s penězi vedení ČSTV v žádném případě neuvažuje, že by prodalo některý ze tří lyžařských areálů, které vlastní. „O žádný majetek přijít nechceme. Je to poslední zlaté vejce, které máme,“ zdůraznil Jansta s tím, že minulé vedení svazu loni prodej lyžařských areálů v Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a Harrachově přece jen připravovalo. Současné vedení jako jedinou možnou variantu zvažuje požádat některé minoritní akcionáře areálů, zda by některý z nich nepřevzal větší část provozních nákladů.

„Skiareály generují spoustu zisku. Doufám, že současné problémy půjde řešit jinak než jejich prodejem,“ dodal místopředseda ČOV Jiří Kejval.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít