Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vztahy s politiky

Za Zemanem dorazili vlivný právník Jansta, Weigl i politici z ČSSD

1. února 2013, MF Dnes

Miloš Zeman začal úřadovat ve své kanceláři „na dostřel“ od Pražského hradu. Jako první za budoucím prezidentem dorazil vlivný právník s perfektními kontakty v ČSSD i v ODS, šéf ČSTV Miroslav Jansta. Řekl, že přišel Zemanovi poblahopřát a řešit „něco“ s jeho volebním týmem. Zeman také s kancléřem Jiřím Weiglem jednal o své inauguraci 8. března.

Během dne se v domě, kde Zeman dočasně úřaduje, ukázali i politici ČSSD. Dopoledne senátorka, bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, odpoledne poslanec Petr Hulinský, bývalý šéf pražské ČSSD. „Jdu jen Milošovi poblahopřát,“ řekl iDNES.cz. Jeho gratulace trvala asi hodinu.

Janstou, který za Zemanem přišel hned ráno, spolupracoval dříve pražský advokát Vladimír Zavadil, který si v den prezidentské volby v Blesku zadal lživý, diskreditační inzerát proti Zemanovu soupeři ve volbě na Hrad, ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi. Šéfa TOP 09 podle inzerátu podpořil šéf Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt. Právník Jansta se od Zavadilova inzerátu hned distancoval.

Po schůzce s kancléřem Weiglem a šéfem Správy Pražského hradu Ivo Velíškem, která trvala zhruba hodinu a půl, Zeman novinářům sdělil, že probírali přípravu jeho inaugurace, která proběhne 8. března ve Vladislavském sále.

Kdo dorazil za Milošem Zemanem

Miroslav Jansta, právník a šéf ČSTV
Jiří Weigl, hradní kancléř
Ivo Velíšek, šéf Správy Pražského hradu
Milada Emmerová, senátorka za ČSSD
Jindřich Forejt, šéf hradního protokolu
Petr Hulinský, poslanec za sociální demokracii

„Jednali jsme o organizačním schématu Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu,“ řekl Zeman. K inauguraci jen uvedl, že je vždycky dobré se nachystat a že si připravuje projev. Podle Weigla šlo o pracovní schůzku. Její konkrétní výsledky podle něj veřejnost uvidí v reálu.

Poté, co Zerman poobědval v nedaleké restauraci U císařů, dorazil do jeho kanceláře šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, který se má stát novým velvyslancem ve Vatikánu. Po něm přišel ještě Hulinský. Zeman z kanceláře odjel po půl šesté. „Budu vám nadále přinášet samé pozitivní a pravdivé zprávy. Na shledanou a dobrou noc,“ řekl při odchodu. Víc o obsahu jednání s lidmi, kteří ho během pátku navštívili, neřekl.

Oficiální focení Zemana na prezidentský portrét se podle mluvčí Strany práv občanů Zemanovci Hany Burianové uskuteční příští týden. „Bez účasti médií,“ zdůraznila.

Schůzky s šéfy parlamentních stran a s prezidentem Václavem Klausem čekají Zemana příští týden.

Návštěvy vítají samolepky s podobiznou Schwarzenberga

Pikantní je, že každý, kdo za Zemanem přijde, prochází do domu kolem cedulí lákajících do restaurace v přízemí domu, na nichž jsou nalepeny samolepky s podobiznou Zemanova soupeře při volbě prezidenta, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, a s nápisem „Slušný prezident“.

Zeman, který do své současné kanceláře dorazil kolem desáté dopoledne, zatím tým spolupracovníků na Hradě nezveřejnil. Jisté je, že si s sebou vezme osobního tajemníka Jaroslava Hlinovského, který ho doprovázel po dobu prezidentské kampaně, a také řidiče, který ho dosud vozil. Jeho další spolupracovníci na Hradě by se mohli také rekrutovat z lidí, kteří mu v kampani pomáhali. Byla to například Jana Bartošová, bývalá novinářka a později mluvčí vlády Mirka Topolánka.

Mediálním poradcem Zemana byl také bývalý programový šéf Slovenské televize a Markízy Roman Lipták. Novým jménem, na které upozornily Lidové noviny (LN), je dřívější šéf ČT Jiří Balvín, který také později vedl televizi Óčko.

Nastoupí na pozici kancléře bývalý šéf ČT Balvín?

Balvín připustil, že má k Zemanovi lidsky blízko, radil mu v kampani s televizními debatami a podle LN by mohl být Zemanovým kancléřem. „Pracuji čtyřicet let v médiích, a tak si umím představit mnohé. Není to ale tak, že bych měl od Miloše Zemana konkrétní nabídku,“ řekl v pátek iDNES.cz Balvín.

Se Zemanem také v kampani úzce spolupracovali šéf SPOZ Vratislav Mynář, místopředseda strany Martin Nejedlý a mluvčí Burianová. Zeman už avizoval, že naopak nepočítá s nejbližšími Klausovými spolupracovníky Ladislavem Jaklem a Petrem Hájkem. Stál naopak o to, aby měl ve svém týmu Weigla, který ho přišel v pátek navštívit. I ten se však rozhodl skončit spolu s Klausem.

V kampani Zeman opakovaně říkal, že se chystá „rozprášit“ Klausovu ochranku, protože nedokázala Klause ochránit při útoku v Chrastavě. Na ochranku má nárok jak budoucí prezident Zeman, tak jeho žena Ivana. Na Zemanovu žádost ji nakonec dostala i jeho dcera Kateřina – souhlasil s tím ministr vnitra Jan Kubice.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít