Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Financování ČSSD

Svoboda a Snopková zřejmě zatajili půjčku

4. února 1999, MF Dnes

Ministr financí Ivo Svoboda a jeho poradkyně Barbora Snopková, kteří mají v ČSSD na starosti stranické hospodaření, se dostali do vážného podezření: bez vědomí ostatních členů vedení sociální demokracie, tudíž v rozporu se stanovami strany, využili zřejmě loni před volbami do sněmovny několik milionů korun od soukromé firmy Tax & Investment Advisers. I když to Svoboda i Snopková odmítají a další lidé z vedení ČSSD stále opakují, že o něčem takovém nikdy neslyšeli, existenci toku peněz ze soukromé firmy do Lidového domu včera potvrdili dva klíčoví svědci.

„Ano, je pravda, že nám loni při kampani ČSSD hradila zakázku z finančních prostředků Tax & Investment Advisers,“ uvedl Luboš Pázler, jednatel reklamní agentury MPL, jež se loni na jaře podílela na kampani Zemanovy strany. Sumu však nesdělil.

Další ze zdrojů byl konkrétnější: „Šlo o šest milionů korun.“ Ačkoliv odmítl zveřejnit své jméno – prý se obává pomsty ze strany Svobody a Snopkové -, je připraven toto tvrzení veřejně zopakovat a doložit, pokud by měl případ dohru u soudu.

První informaci o zamlčené několikamilionové půjčce od firmy Tax & Investment Advisers přinesl před dvěma týdny časopis Euro. Ten se odvolával dokonce na výrok samotného šéfa představenstva společnosti Ivana Lhotského. „Půjčili jsme ČSSD před volbami peníze. Byla to normální půjčka. Nyní jsem ale nervózní, protože mají splácet, ale úplně se jim to nedaří. Něco splatili a něco ne,“ citovalo Euro Lhotského.

Svoboda se Snopkovou se k půjčce nechtějí vyjadřovat. Pouze šéf ČSSD Miloš Zeman prohlásil, že o půjčce nic neví.

„Půjčka od této firmy se na grémiu strany ani na jejím předsednictvu nikdy neprojednávala. Místopředseda Svoboda mě ujistil, že je to naprostý nesmysl,“ řekl před týdnem Zeman.

Mezitím ze svého původního sdělení vycouval Ivan Lhotský, který předevčírem poslal ČTK i ČSSD fax s oznámením: „Naše společnost nikdy neposkytla půjčku ČSSD. Taková informace vznikla nedorozuměním a politováníhodným omylem. Za vzniklou situaci se Ivan Lhotský jménem svým a jménem společnosti především ČSSD omlouvá.“ Proč Lhotský tak najednou změnil názor, nevysvětlil: od té doby není k zastižení. „Manžel je na služební cestě. Kdy se vrátí, nevím,“ opakuje do telefonu manželka. Lhotského kolegyně ve firmě o služební cestě sice nic neví, ale stále opakuje, že je kdesi na jednání.

Ať už Lhotský napsal své dementi z jakéhokoliv důvodu, Svobodovi a Snopkové ulehčil roli – na všechny otázky směřující k záhadné půjčce odpovídají s odvoláním na Lhotského prohlášení. „Odkazuji vás na vyjádření této firmy. Už to sama odvolala a omluvila se. Nemám, co bych k tomu řekla,“ uvedla Snopková.

Mluvčí ČSSD Jiří Hron prozradil, že Snopková na Lhotského naléhala. „Jakmile si přečetla jeho vyjádření v Euru, požádala ho, aby si znovu prozkoumal účetnictví, jestli se nepřehlédl. A dostali jsme prohlášení, že se skutečně přehlédl,“ řekl.

„Já pro to mám jiné vysvětlení,“ směje se jeden z informovaných zdrojů z Lidového domu.

„Lhotský prostě novinářům nejdřív neměl proč lhát, a když zjistil, že se to Svobodovi a Snopkové nelíbí, tak vycouval. Stačí udělat ty, ty, ty. Ono by se asi nikomu nelíbilo, kdyby mu odteď ministerstvo financí posílalo měsíc co měsíc berňák na kontrolu účtů,“ spekuluje.

Pouze spekulovat lze nyní i o tom, proč by si vlastně Svoboda a Snopková loni na kampaň půjčovali od soukromé firmy, když měli vedením strany schválený rozpočet krytý úvěry z bank.

KDO PŮSOBÍ V TAX & INVESTMENT ADVISERS

Firmu Tax & Investment Advisers (Poradci pro daně a investice) založil loni 13. března, tedy dva měsíce před volbami, podnikatel Ivan Lhotský společně s advokátem Miroslavem Janstou. Podle informací týdeníku Euro měla firma základní jmění deset milionů korun – sto akcií o nominální hodnotě sto tisíc korun.

Jansta, který je podle obchodního rejstříku společníkem v dalších čtrnácti firmách, je členem středočeské ČSSD, tedy organizace, v jejímž čele stojí Stanislav Gross, Ivo Svoboda a Barbora Snopková. Spolu s místopředsedou středočeských sociálních demokratů Karlem Machovcem je Jansta v představenstvu mladoboleslavského Lihovaru.

Na středočeskou ČSSD je napojen i další z členů představenstva firmy Tax & Investment Advisers Ondřej Mrklovský. Loni před volbami pracoval ve volebním štábu této strany, kam ho jako poradce pro finance přivedli Svoboda se Snopkovou.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít