Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Bakala a současní politici

Temné mraky nad Sobotkou

28.11.2011, Týden

Minimálně jde o dvojici mizerných obchodníků, přinejhorším o jedny z nejtemnějších postav „mixzóny“ mezi ekonomikou a politikou. Dnešní šéf ČSSD Bohuslav Sobotka stál u sporných privatizací. Na straně jejich vítězů se pokaždé objevil vlivný advokát Radek Pokorný. Jinak tomu nebylo ani v době, kdy k obrovskému jmění přišel miliardář Zdeněk Bakala, což se teď snaží zmapovat policie.

Miloš Zeman měl svého Miroslava Šloufa, citlivé operace ve prospěch Mirka Topolánka prováděl Marek Dalík. Duo Bohuslav Sobotka – Radek Pokorný zdaleka není tak zpopularizované. Jméno Pokorného málokdo zná a Sobotka zase během své kariéry nemusel vysvětlovat žádné zásadnější fauly v souvislosti se svým majetkem (snad jen s výjimkou domu, na který – jak přiznal – si našetřil z poslaneckých náhrad, za což byl kritizován). Během svého tažení politickou scénou za sebou ale zmiňovaný tandem nechal stejné množství pomníků jako slavnější dvojice. Nejnověji to ukazuje kauza privatizace těžařské firmy OKD z roku 2004, na kterou se rozhodli si posvítit detektivové protikorupční služby. Podobný rukopis je ale patrný už na privatizacích Mostecké uhelné i Sokolovské uhelné. Mustr je pořád stejný: všechny případy se obešly bez výběrových řízení. U všech případů existuje podezření, že stát za prodej společností mohl utržit mnohem více. A ve všech případech se obří společnosti dostaly za podivných okolností do rukou jejich manažerů. (Snad s výjimkou OKD, kdy manažeři Karbon Investu firmu kupovali pro Zdeňka Bakalu, který ji od nich koupil pouhých šest dní poté, co ji získali od státu.) Duo Pokorný – Sobotka pokaždé bylo u toho. Odlišné jsou jen fáze, kdy se do privatizačních příběhů přimíchali.

Bohuslav „Kufřík“ Sobotka

Pokorný a Sobotka se poprvé potkali na jihomoravském Gymnáziu Bučovice, které oba absolvovali. Nerozlučnou dvojicí se stali za vlády Miloše Zemana. Sobotka v roce 1999 dokonce pracoval pro Pokorného advokátní kancelář. Spojenectví se naplno mohlo rozvinout až po roce 2002, kdy premiér Vladimír Špidla vytáhl nadějného mladého Sobotku do vlády jako ministra financí.

Tandem začal šlapat naplno okamžitě. Pokorný byl tehdy důležitým právníkem ČSOB a Sobotka začal po nástupu do funkce hájit stejné barvy. Zjevná náklonnost k bance se projevila například při sporu České republiky s japonskou Nomurou. Většinového vlastníka banky IPB obrala Zemanova vláda o většinový podíl a krachující banku předala ČSOB.

Hrozila arbitráž za 40 miliard korun. Sobotka dlouhodobě blokoval smír, o němž v Japonsku údajně vyjednával jeho předchůdce na ministerstvu financí Jiří Rusnok. Pro ministra financí se tehdy vžila přezdívka Bohuslav „Čobka“ Sobotka. „Tenkrát také vznikly legendy o poutích na Sobotkovu chatu s napakovanými kufříky. Protentokrát jsme mu dali přezdívku ‚Kufřík‘ Sobotka,“ napsal Erik Best, americký novinář zaměřený na český byznys.

Je docela možné, že už tehdy se osvědčila spolupráce mezi tandemem a miliardářem Bakalou. Jedna z verzí příběhu o zkrachovalé IPB totiž hovoří o tom, že Bakala zařizoval prodej IPB do rukou ČSOB. Stejné bance totiž odprodal svou společnost PATRIA FINANCE. Cena prý zohledňovala i Bakalovy lobbistické aktivity. „Je to jeden z těch plků, které tehdy kolovaly,“ řekl v roce 2005 Bakala časopisu TÝDEN. Pokorný však tvrdí, že v době vyjednávání kolem IPB ještě pro ČSOB nepracoval. Jejím právním zástupcem se stal o něco později.

Co ukázalo OKD

Spolupráce Bakaly, Sobotky a Pokorného by mohla nabýt jasnějších obrysů v případě prodeje státního podílu ve společnosti OKD. Protikorupční policie rozjela prověřování prodeje ostravských dolů, které nyní patří miliardáři Zdeňku Bakalovi, až letos v květnu. Do hledáčku expertů na potírání úplatkářství se prodej majetkového podílu státu ve společnosti OKD firmě Karbon Invest dostal na základě trestního oznámení Sdružení nájemníků OKD. Podle něho byl státní majetek prodán za cenu několikanásobně nižší, než byla cena obvyklá. „Tím došlo k poškození majetkových zájmů České republiky, které tak byla způsobena škoda velkého rozsahu ve výši 20 miliard Kč,“ píše se v oznámení.

„Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro tři skutkové podstaty. Jedná se o zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku a o křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek,“ sdělil mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Na tyto trestné činy tehdy platný trestní zákon, podle něhož by soud rozhodoval, pamatuje až tříletým vězením, případně zákazem činnosti či peněžitým trestem. Trestní oznámení Sdružení nájemníků OKD není v této věci jediným, které policii leží na stole. Již v březnu se na policejního prezidenta Petra Lessyho a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se svým podáním obrátila někdejší sociálnědemokra­tická poslankyně Jana Volfová. „Snažila jsem se k trestnímu oznámení Sdružení nájemníků OKD, které bylo podáno na neznámého pachatele, dodat konkrétní jména. Trestní oznámení jsem podala na celou vládu Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse a na tehdejší úředníky, mimo jiné z Fondu národního majetku, kteří v prodeji figurovali,“ řekla TÝDNU Volfová, současná místopředsedkyně Suverenity – Bloku Jany Bobošíkové. Kromě hlav obou vlád ve svém podání politička zmiňuje zejména ministra financí Bohuslava Sobotku.

Volfová věří, že policii ke zdárnému cíli – trestnímu stíhání Sobotky a spol. – pomohou nové informace o posudcích, které dokládají, že obchod byl značně podceněn. V policejní síti by měl podle mínění Volfové skončit též lobbista, vlivný sociální demokrat, blízký přítel a spolužák šéfa ČSSD Sobotky, právník Radek Pokorný. Volfová se s ČSSD rozešla v době mocenského vzestupu Stanislava Grosse údajně kvůli lidem, jako je právě Pokorný. „Poukazovala jsem na obsazování dozorčích a správních rad. Zdálo se mi, že za ČSSD začínají hovořit lobbisté, třeba pan Pokorný, ne program sociální demokracie.“ Jeho advokátní kancelář Pokorný, Wagner & spol. kromě lukrativních klientů, jako je energetický gigant ČEZ, bankovní jednička ČSOB, strojírny Škoda Plzeň, působí i v impériu finančníka Bakaly.

Urazil zpěvačku

Radek Pokorný tvrdí, že s privatizací OKD neměl nic společného. „Nebyl jsem právním zástupcem kupujícího, takže jsem OKD nedělal,“ řekl TÝDNU. Je však pravda, že pro OKD začal pracovat krátce poté, kdy ji ovládl Bakala. O tom, že by mohl figurovat mezi podezřelými v trestní kauze, prý vůbec nic neví. „Podávat vysvětlení na policii jsem nebyl nikdy v životě,“ prohlásil. K výslechu na protikorupční policii nebyl podle svých slov ani doprovodit svého někdejšího koncipienta a žáka (září 1999 až červen 2001) Bohuslava Sobotku. „Nebyl jsem s ním na podání vysvětlení. Ani se trestním právem nezabývám, takže bych tam nešel ani s nikým jiným.“ Pokorný odmítl, že by se jakkoli podílel i na dalších projektech, které vznikly za Sobotkova působení na financích. „S privatizací Komerční banky nemám nic společného, byl jsem jen v dozorčí radě,“ tvrdí Pokorný. S Pokorným se u soudu střetla též zpěvačka Petra Černocká, tehdy zastupoval Českou televizi. Na ní umělkyně v březnu 1999 vysoudila omluvu a 50 tisíc odškodného za to, že byla v pořadu ČT Česká soda prezentována jako pornoherečka. „Ve chvíli, kdy neměl argumenty, třeba řekl, že já jako normalizační zpěvačka něčím takovým být dotčena nemůžu. Urazilo mě to,“ řekla TÝDNU. S vystupováním Pokorného prý nebyl spokojen ani soudce. Napomínal ho, že klade svědkům sugestivní otázky. Jejich používání se budoucím právníkům zapovídá již ve třetím ročníku vysoké školy. „Rozzlobený soudce se advokáta ptal, zda má vůbec právnickou fakultu,“ popsal dění v jednací síni očitý svědek.

Týdny, možná měsíce

Zda budou kvůli prodeji OKD padat hlavy, není zatím jasné. Prověřování skutečností kolem privatizace není podle slov vrchního státního zástupce Stanislava Mečla v takové fázi, aby bylo jasné, zda bude někdo obviněn. „Šetření by mohlo být ukončeno v řádech týdnů, možná měsíců,“ upřesnil. Pochybná privatizace OKD sahá až do dob druhé Klausovy vlády v roce 1997. Stát tehdy jako majoritní akcionář neohlídal na valné hromadě snížení základního kapitálu, jehož důsledkem byla ztráta nadpoloviční většiny v důlní společnosti. Akcie, jež kromě státu držely především malé obce, začal skupovat ostravský podnikatel Stanislav Pros. Ten získal nakonec ve firmě majoritu. V září 1998 rozhoduje vedení OKD v čele s Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou, že důlní společnost koupí jejich vlastní firmy za 3,9 miliardy korun. Peníze obratem použili na nákup nadpolovičního podílu v OKD právě od Prose. Podařilo se jim tak zprivatizovat státní majetek za peníze samotné firmy. Tedy aniž museli investovat byť jedinou korunu. OKD formálně ovládla Koláčkova a Otavova firma Karbon Invest.

Státu však stále zůstalo 46 procent akcií, o které Karbon Invest usiloval prakticky po celou dobu Zemanovy vlády. Bohuslav Sobotka tehdy sice ještě v křesle ministra financí neseděl, ale už ve sněmovně šéfoval podvýboru pro kapitálové a finanční trhy (od září 1998 do září 2001), který měl mimo jiné privatizační otázky ve své agendě. Koláček s Otavou nejdříve nabídli za celý balík 1,2 miliardy, což ale stát nepřijal. Nakonec prodal stát svůj podíl až za úřadování Vladimíra Špidly na podzim 2003.

Pozoruhodný nárůst výdělků

A nutno dodat, že výrazně pod cenou. Koláček s Otavou zaplatili 4,1 miliardy korun a krátce poté oznámili, že Karbon Invest prodali kyperské společnosti RPG Industries, za níž stojí Zdeněk Bakala. Nový majitel zaplatil odhadem 10 až 12 miliard. Přesnou částku obě strany nikdy nezveřejnily. Každopádně vláda prodala svůj podíl půl roku poté, co začaly ceny černého uhlí rychle růst a hodnota firmy šla strmě nahoru.

Je otázkou, zda tahle fakta vláda věděla, nebo vědět chtěla. Jen v roce 2004 totiž OKD vydělaly akcionářům 5,1 miliardy čistého oproti 219 milionům v roce 2003. Obrovský třiadvacetinásobný nárůst se dal přitom v průběhu roku předpokládat. Navíc když Karbon Invest odkupoval akcie od drobných akcionářů, nabízel 925 korun za kus. Státu ale zaplatil jen 367,7 koruny. Což je celkem ztráta ve výši minimálně 6,2 miliardy korun.

Bratři v triku

Co spojuje jména tří vlivných sociálních demokratů Bohuslava Sobotky, Stanislava Grosse a Radka Pokorného? Nejen Jejich osobní vazby, ale také řada kontroverzemi opředených privatizačních projektů.

Bohuslav Sobotka

Radkem Pokorným se potkal už na Gymnáziu Bučovice, které oba studovali. Později pracoval Sobotka pro Pokorného jako advokátní koncipient. Pokorný údajně „šikoval“ Sobotkův tábor na posledním sjezdu ČSSD, kde se stal Sobotka šéfem ČSSD.

Stanislav Gross

Radkem Pokorným se údajně seznámil prostřednictvím Pavla Rychetského, pro něhož Pokorný pracoval před zahájením samostatné praxe. S Grossovou kariérou není advokát spjatý tak úzce, přesto se v některých kauzách vyskytují jména obou mužů.

Radek Pokorný

Jeden z nejvlivnějších advokátů v zemi. V jeho blízkosti se ukazují přední politici levice i pravice. Začínal jako koncipient v advokátní kanceláři Pavla Rychetského. Skutečnou kariéru ale rozjel až po vstupu do sociální demokracie.

MOSTECKÁ UHELNÁ SPOLEČNOST

Na účtech přátel tehdejšího místopředsedy ČSSD Grosse skončilo na konci 90. let podle zjištění švýcarské prokuratury 150 milionů korun. Jde jen o zlomek ze zhruba sedmi miliard korun, které Antonín Koláček a další vyvedli z MUS. Pro Koláčka pracoval advokát Radek Pokorný. Pozdější ministr financí Bohuslav Sobotka se nepokoušel rozkrýt majetkovou strukturu privatizátorů. Teď se o to snaží policie (viz Mostecká uhelná, model podobný OKD). A stejné skupině odprodal Sobotka i Škodu Holding.

Škoda Holding

V roce 2002 ministr financí Bohuslav Sobotka odpovídal za převod aktiv Škody ze státu na Appian. Za touto společností stojí stejná skupina, která privatizovala MUS. Stát utržil za plzeňskou Škodu 800 milionů korun. Noví majitelé ale jen za odprodej části majetku Škody Holding získali 11 miliard korun. Jedním ze skrytých vlastníků Škody byl podle švýcarské prokuratury Martin Roman. O dva roky později ho vláda, v níž stále seděli Gross a Sobotka, jmenovala ředitelem energetického gigantu ČEZ. Sobotkův přítel Radek Pokorný později v některých kauzách ČEZ zastupoval.

OKD

Odpovědnost za prodej menšinového podílu státu z roku 2004 jde opět na vrub ministra financí Bohuslava Sobotky. On prodej navrhl a vláda pod vedením Stanislava Grosse ho schválila. Sobotkův přítel Radek Pokorný o rok později začal pracovat pro nového majitele OKD Zdeňka Bakalu. Sobotku kvůli prodeji OKD letos začala vyšetřovat policie. Stát při prodeji OKD údajně přišel až o 20 miliard korun. Až nyní Sobotka žádá, ať policie celou kauzu vyšetří.

SOKOLOVSKÁ UHELNÁ

Bohuslav Sobotka stál jako ministr financí také u prodeje Sokolovské uhelné v roce 2004. Tehdy odmítl nabídku společnosti International Power, která byla téměř o půl miliardy korun vyšší než vítězná nabídka společnosti Sokolovská těžební. Ta doly získala za 2,6 miliardy korun. Privatizátory se stali manažeři dolů. Sobotkův přítel Radek Pokorný dlouhodobě zastupuje dva většinové vlastníky Sokolovské uhelné Františka Štěpánka a Jaroslava Rokose.

ČSOB

Advokát Radek Pokorný byl klíčovým právníkem ČSOB. Pro něj v roce 1999 pracoval jako advokátní koncipient tehdejší řadový poslanec Bohuslav Sobotka. Čelný politik ČSSD jen horko těžko vyvrací, že za ČSOB „kope“ i ve svých funkcích. Zjevná náklonnost k bance se projevila například při sporu České republiky s japonskou Nomurou, která byla majoritním vlastníkem IPB. Zkrachovalá IPB totiž skončila za přispění vlády v rukou ČSOB. Sobotka dlouhodobě blokoval smír, který prý v Japonsku dohodl jeho předchůdce na ministerstvu financí Jiří Rusnok.

KOMERČNÍ BANKA

Od roku 1999 do roku 2002 byl Radek Pokorný členem dozorčí rady Komerční banky. Právě v roce 1999 zahájila vláda Miloše Zemana první kolo výběrového řízení na strategického partnera. V roce 2001 prodala vláda podíl České republiky francouzské finanční skupině Société Générale. Pokorný popírá, že by měl na privatizaci jakýkoli vliv. Bohuslav Sobotka tehdy vedl podvýbor pro kapitálové trhy, kde se privatizace KB řešila.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít