Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Bakala a skupina Patria Finance

IPB

Jedním z nejaktivnějších lidí tohoto poněkud tajemného politického zákulisí je i Josef Tošovský (bývalý guvernér ČNB, r. 1998 předseda vlády) – ten je označován jako přítel a neformální konzultant Bakaly. Lidé z bankovních kruhů upozorňují na to, že informace, které 40% podílník PATRIA FINANCE Bakala získával na velmi častých schůzkách s někdejším šéfem ČNB, může lehce využívat ke svému soukromému podnikání. (Je přece snem každého investičního bankéře znát předem měnová rozhodnutí banky.)

Koupě aktiv IPB ze strany ČSOB přináší i výraznou koncentraci na mediálním trhu. Zcela pochopitelně se v politických kruzích rojí zprávy, podle nichž byla především tato možná výhoda jedním z hlavních důvodů, proč ČSOB do transakce vstoupila. Tento peněžní ústav patří do stejné finanční skupiny – skupiny Almanij – jako společnost PATRIA FINANCE. Ta před časem majetkově vstoupila do televize Galaxie, nahrazené později TV3. Tu sice provozuje stejnojmenná společnost, v níž má podle dostupných informací PATRIA FINANCE, či spíše její šéf Zdeněk BAKALA, jen minoritní podíl (dalšími podílníky byli například Jan Dobrovský a Karel Schwarzenberg), ovšem obecně se má za to, že BAKALŮV vliv převyšuje hodnotu jeho podílu.

IPB prostřednictvím své dřívější dceřiné firmy Domeana kontrolovala TV Prima. Zároveň financuje provoz CET 21, tedy Novy. ČSOB – případně nějaký její partner – se tedy může těšit na významný vliv v televizích představujících majoritu na našem trhu. Vliv na Primu však uniká mezi prsty. Domeanu totiž ovládá společnost GES, a zřejmě není důvod, proč by z ní vycouvala.

V prosinci r. 2000 byl guvernérem České národní banky, i přes značný odpor předsedy vlády Miloše Zemana a předsedy ODS Václava Klause, jmenován tehdejším prezidentem Havlem Zdeněk Tůma, který dříve působil v řídící funkci v investiční společnosti PATRIA FINANCE, je také členem diskusního spolku LÍPA, a podepsal rovněž Dřevíčskou výzvu.

Do Bankovní rady ČNB byla prezidentem Havlem jmenována rovněž Michaela Erbenová. Manžel Erbenové Ondřej Schneider byl v době jejího jmenování hlavním ekonomem společnosti PATRIA FINANCE.

Rok 2001 je ve znamení aktivit skupiny Zdeňka Bakaly, které jsou vedené úpornou snahou o získání Investiční a poštovní banky pod kontrolu ČSOB, respektive vlastníka tohoto bankovního domu, KBC. Tato akvizice, ve které je vedle Bakaly značně aktivní i tehdejší ministr financí Mertlík, a hlavně jeho náměstek Mládek, se skutečně podaří, přestože je provázena značným politickým a mediálním odporem ze strany vrcholového vedení IPB a ODS. Dochází k tomu, že ČSOB se po ovládnutí IPB stává na českém bankovním trhu gigantem.

Skupina ČSOB – po převzetí bilance IPB pravděpodobně největší tuzemská bankovní skupina

Dceřiné a ovládané společnosti:

První investiční společnost – univerzální investiční společnost zaměřená na retailové služby, objem majetku ve správě dosahuje zhruba 27 miliard, drtivá většina je ve fondech z kuponové privatizace včetně RIF, v korunových fondech je okolo 4 miliard korun.

OB Invest – univerzální investiční společnost s majetkem ve správě okolo 2,5 miliardy korun.
OB Heller – nejde o dceřinou ani vysloveně ovládanou společnost.
OB Leasing – jedna ze čtyř největších leasingových společností v ČR (obrat přesahuje 6 miliard korun v roce 1998).
Consilium – společnost zaměřená na finanční poradenství, ČSOB vlastní 60 %. Českomoravská stavební spořitelna – největší stavební spořitelna v ČR – 40 % trhu.
IPB Pojišťovna – třetí největší pojišťovna v ČR.
IPB Leasing – objem majetku přes 1 miliardu korun.
Českomoravský penzijní fond – šestý největší fond v ČR.
Českomoravská hypoteční banka – poskytla hypoteční úvěry ve výši přes 7 miliard Kč.
IPB Real – společnost obchodující s realitami, objem investic přesahuje 10 miliard Kč.
Tradeinvest – společnost zaměřená na služby spojené se zahraničním obchodem.

Bakala prodává svůj podíl ve skupině PATRIA skupině KBC, a řada zdrojů médiím potvrzuje, že KBC kupuje Bakalův podíl za mnohem vyšší cenu, než je skutečnost (odhady hovoří o 2 miliardách korun). Banka tak ve skutečnosti oceňuje Bakalovu pomoc při ovládnutí IPB.

Všechny podrobnosti celé transakce zůstaly utajeny. „Dohodli jsme se, že je nebudeme zveřejňovat,“ řekl Bakala. Belgická KBC v ČR získala též majoritní podíl v ČSOB, a poté co převzala IPB, dnes kontroluje největší banku v zemi. Ovládnutí největší soukromé investiční skupiny v Česku jí má podle prohlášení umožnit „stát se plně rozvinutým dodavatelem finančních služeb“.

Zdeněk Bakala, poté co prodal svůj podíl v PATRIA FINANCE, ohlásil svůj odchod do ústraní. Podle všeho si uvědomil, že po akvizici IPB dosáhl v českém bankovnictví vrcholu, stává se naprosto finančně zajištěným. Kupuje si areál bývalých kasáren Pohraniční stráže na Šumavě, který velkoryse rekonstruuje. Jedná se o objekt určený asi pro 200 lidí, rozestavěný na konci 80. let, který se nachází na hranici Národního parku ŠUMAVA.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít