Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Bakala a ukrajinské doly

Bakalův obchodní partner Ževaho prohrál volby na Ukrajině

07.02.2010, motejlík.com

Prezidentské volební klání na Ukrajině dnes skončilo vítězstvím Viktora Janukovyče nad roztomilou copatkou Julijí Tymošenkovou. Ve skutečnosti šlo o střet mezi mladými oligarchy, šestatřicetiletým Kostjantinem Ževahem (Kostyantin Zhevago) a o sedm let starším Rinatem Achmetovem. Oba jsou poslanci ukrajinského parlamentu, disponují majetkem v řádu miliard dolarů a především momentálně kontrolují výše zmíněné oficiální kandidáty na prezidentský úřad.

Poražený Ževaho je blízkým obchodním partnerem Zdeňka Bakaly, ve Švýcarsku žijícího občana Spojených států s majetkem především na severu Moravy. Ževaho je členem správní rady New World Resources, kterou Bakala spoluovládá. Dva nejvyšší výkonní šéfové NWR naopak sedí ve vedení Ževahova železnorudného koncernu Ferrexpo. Švýcarská firma s doly na Ukrajině je kotovaná na burze v Londýně. Lehce přes třináct procent drží RPG Partners Bakaly a Petera Kadase. Aktuální tržní hodnota balíku se v přepočtu pohybuje kolem 4,5 miliard korun.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít