Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Příběh Zdeňka Bakaly

Zdeněk Bakala: Od nuly na seznam nejbohatších lidí světa!

Září 2010, podnikani.cz

Žebříček nejbohatších lidí světa časopisu Forbes každoročně vzbuzuje velký zájem veřejnosti. Letos v něm figurovala tři česká jména – nejbohatší Čech Petr Kellner na 89. místě, Zdeněk Bakala na 828. místě a 937. nejbohatší člověk světa Andrej Babiš. Přestože Zdeněk Bakala není tím nejbohatším z nás Čechů, jeho cesta za pohádkovým jměním je snad tou nejzajímavější a nejinspirativnější. Ukazuje nám, že i bez peněz si člověk se silnou vůlí a odhodláním může vybudovat své vlastní místo na slunci.

Zdeněk Bakala vyrůstal v Brně, kde vystudoval textilní průmyslovku. Ta zřejmě nedostačovala jeho ambiciózním představám o budoucnosti, a tak se tehdy ve svých pouhých devatenácti letech Bakala rozhodl na vlastní pěst emigrovat do Spojených států. A dokázal tak všem, že pouhých 50 dolarů v kapse a nezlomné odhodlání mohou být k cestě za bohatstvím naprosto dostatečným vybavením.

Tehdy úplně chudý Zdeněk Bakala se musel svou cestou také tvrdě prokousat. Ze začátku si vydělával mytím nádobí, ale rozhodně se od svých plánů nenechal odradit. Vydělal nakonec dost peněz, aby mohl začít studovat na prestižní škole University of California v Berkeley. A tím vlastně začala jeho úspěšná kariéra, po této známé škole pokračoval na další, a když se později vrhl do pracovního světa, stoupal již nezadržitelně vzhůru.

Ke svému nepředstavitelnému bohatství se Zdeněk Bakala probojovával postupně, množstvím chytrých investicí a obchodů. Jeho snaha nyní slaví opravdový úspěch. Není jen neskutečně úspěšným obchodníkem, ale i v jeho soukromém životě se mu povedlo pořádně zabodovat. Žije se známou zakladatelkou České Miss Michaelou Maláčovou, s níž má tři děti a pokojný rodinný život.

Jelikož je Zdeněk Bakala pevně přesvědčený o tom, že za svůj úspěch vděčí především svému vzdělání, svou charitativní činnost zaměřuje především tímto směrem. Nadace Zdeňka Bakaly umožňuje mladým nadaným lidem dostat se na univerzity.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít