Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Bakala a současní politici

Europoslanec Tošenovský vydělal 3,2 milionu u Bakaly

15.7.2009, aktualne.cz

Praha – Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje a suverénní vítěz voleb do Evropského parlamentu Evžen Tošenovský (ODS) získal v loňském roce od soukromé těžební společnosti OKD odměnu 3,2 milionu korun.

Dozorčí rada OKD, ve které je místopředsedou, v loňském roce zasedla pětkrát. Tošenovský za to od soukromé společnosti inkasoval v průměru měsíčně tři a půl krát vyšší částku než za funkci hejtmana, kterou zároveň vykonával.

Zatímco v roce 2007 mu OKD vyplatilo 1,5 milionu korun, za loňský rok získal od firmy, patřící mediálnímu magnátovi Zdeňku Bakalovi, více než dvojnásobnou částku.

Vyplývá to z oznámení o majetku, které podal v souvislosti se zákonem o střetu zájmů.

Dvakrát vyšší plat

Odměnu 3,2 milionu korun získal bývalý hejtman od OKD za to, že se pětkrát v roce zúčastnil zasedání dozorčí rady.

Podle vyjádření Transparency International je takováto suma nepřiměřená.

„OKD je jedna z největších firem v kraji, která má mnoho zájmů a mediální vliv,“ říká šéf TI David Ondračka. „Fakt, že hejtmanovi vyplácela téměř třiapůlkrát vyšší částku, než je jeho plat, je zarážející.“

Podle TI tato odměna neodpovídá odvedené práci. „Pokud dostává dvojnásobný plat od OKD, logicky se nabízí, že by měl tedy této práci věnovat dvakrát více času než vedení kraje,“ míní Ondračka. „Pro hejtmana je to velmi těžko obhajitelné před horníky OKD, kteří přišli o práci.“

Znalec kraje

Podle OKD výběr bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje na post místopředsedy dozorčí rady nijak nesouvisel s jeho tehdejším postem.

„Vybrali jsme si ho jako člověka s vysokým morálním kreditem, který dokonale zná život a podnikání na severu Moravy a především na Ostravsku a Karvinsku, kde naše společnost působí,“ uvedl Vladislav Sobol, mluvčí OKD. „Díky své dřívější veřejné angažovanosti také rozumí problematice rekultivací, které jsou pro obnovu regionu velmi důležité.“

Stejně tak vnímá svoji roli i Tošenovský. „Vybrali si mě kvůli dlouhodobé znalosti kraje,“ říká. „S výhledem, co bude s danými opuštěnými pozemky.“

Na činnost OKD dohlíží od konce roku 2005, v únoru následujícího roku se stal jejím místopředsedou, kterým je dodnes.

Tošenovský zůstává v dozorčí radě OKD i poté, co byl zvolen do Evropského parlamentu. Ve volbách zaznamenal bývalý hejtman velký úspěch, když se 105 tisíci preferenčními hlasy suverénně předběhl volebního lídra ČSSD v kraji Lubomíra Zaorálka.

Jako evropský politik se chce podle svých slov věnovat problematice průmyslu a energetiky. Tedy platformám, ve kterých se těžební gigant, jež jej platí, pohybuje.

V tom však Tošenovský problém nevidí. „Zatím v tomto výboru nejsem,“ říká. „Ale pokud by hrozil nějaký střet zájmů, budu to řešit. Zatím, pokud vím, výbor neřešil problematiku, která by se dotýkala OKD.“

Tošenovský se však v průběhu srpna sejde s majiteli společnosti, aby svoje další působení v dozorčí radě prodiskutovali.

„Během srpna se sejdu s majiteli společnosti a budeme se bavit, co dál,“ řekl Aktuálně.cz Tošenovský. „Není to tak jednoduché rozhodnutí odejít z dozorčí rady.“

OKD byty

V době, kdy Tošenovský vedl kraj, prý podle jeho slov nenastal žádný střet zájmů.

„Byla jednoznačná dohoda, že pokud by kraj něco řešil v souvislosti s OKD, pak bych se toho neúčastnil,“ říká. „Naštěstí tato situace ani jednou nenastala.“

Hejtman však musel na žádost občanů řešit problém nájemníků bytů, které patřily právě společnosti OKD. Ta zhruba 45 tisíc bytů převedla na dceřinou společnost (v jejíž dozorčí radě mimo jiné figuruje bývalý evropský komisař Pavel Telička) a byty odmítla nájemníkům prodat.

Podle informací Aktuálně.cz chce právní zástupkyně nájemníků Hana Marvanová podat proti převodu bytů na společnost RPG byty stížnost k Evropské komisi.

„Tento problém jsem pomáhal řešit, protože mě o to požádali nájemníci bytů,“ říká bývalý hejtman. „Ale kraj se tím nikdy nezabýval.“

Zájmy OKD, nebo voličů?

Spolumajitelem OKD, kde je nově zvolený europoslanec Tošenovský místopředsedou dozorčí rady, je jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala.

Bakala je zároveň mediálním magnátem. Kromě týdeníku Respekt vlastní i vydavatelství Economia, pod které spadají Hospodářské noviny a týdeník Ekonom.

Podle Transparency International by se Tošenovský coby evropský poslanec měl spojení s Bakalovou firmou vzdát. „Poslanec by si měl udržovat maximální nezávislost, aby to, co hájí, bylo nezpochybnitelné,“ míní šéf TI David Ondračka. „Měl by z funkce odstoupit, a hájit zájmy voličů.“

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít