Bakala a černé uhlí
Šéf hornických odborů: Ostravsko může dopadnout jako Detroit
31.07.2013
Hornické odbory varují před zavřením Dolu Paskov na Ostravsku. Pokud se tak stane, přijdou podle nich o práci nejenom horníci, ale i tisíce dalších lidí. „Nechceme, aby to tam dopadlo jako v Detroitu,“ řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda Odborového svazu horníků Jan Sábel s poukazem na americké město, které se po odchodu automobilek ocitlo ve značných problémech.
Jaká je v současnosti na Ostravsku situace?
Hospodářská situace je teď velmi špatná. Hovoří se o tom, že by měl být zavřen Důl Paskov na Frýdecko-Místecku. OKD tvrdí, že zaměstnanci by mohli přejít pracovat na jiné šachty. Tam je ale problém, že většina těch zaměstnanců bydlí kolem Beskyd a mají daleko už na Důl Paskov, natož aby jezdili někam do Karviné. Pokud tedy k uzavření dolu dojde, tak se enormně zvýší nezaměstnanost a dopadne to samozřejmě i na podnikatele a živnostníky, kteří jsou na jejich výdajích závislí. Nechceme, aby to tam dopadlo jako v Detroitu.
Jaké jsou důvody té situace?
Příčiny jsou jednoznačné. Já si myslím, že je třeba, aby firmy jednaly s určitým předstihem. Není přece možné, aby se teprve nyní zjistilo, že se musí šachta zavřít, když už loni bylo na skládkách 1,3 milionu tun uhlí. Nikdo se tím nezabýval, generální ředitel byl klidný. Ten pak dostane odměnu a odejde, ale my zůstaneme v problémech. Je to otázka těch byznysmenů. Tady musím říct jednu zásadní věc, týkající se toho, jak myslí vlastníci. František Štěpánek ze Sokolovské uhelné bydlí na Sokolovsku, má tam dům, stará se nejen o zaměstnance, ale dává i obrovské finanční prostředky do regionu. Postavil tam přehradu, golfové hřiště, děti se tam mohou rekreovat. Když to otočíme, Zdeněk Bakala (vlastník OKD, tedy i dolu Paskov – pozn. red.) se v Ostravě ukáže jednou za čtvrt roku, to je všechno. Jinak ho ten podnik nezajímá, kromě toho, aby z toho vytahal co nejvíce finančních prostředků.
Já se vrátím k těm příčinám. Říkal jste, že jsou jasné. Znamená to, že třeba není o uhlí zájem?
Dovoz uhlí z Ameriky, Austrálie za nižší ceny je problémem. Je třeba to nějakým způsobem řešit. Je otázka, jestli pro nás není levnější dotace do těžby, jako je třeba v Německu, Polsku či Maďarsku, než platit nezaměstnané. A to je třeba, aby to ekonomové spočítali. Tady by se to řešení mohlo nacházet, protože jestliže ztratíme důl Paskov, který má nejkvalitnější uhlí v České republice, tak budeme muset to uhlí dovážet odjinud.
Říkal jste, že hrozí zvýšená nezaměstnanost…
Já mám velké obavy, i když se o tom nikde moc nehovoří, že tohle je jenom začátek.
Máte to nějak vyčíslené?
No, na Paskově je kolem tří tisíc lidí. V návazných profesích je zhruba šest tisíc dalších lidí. A když se ten Paskov zavře, tak většina z nich skončí na dlažbě.