Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Bakala a média

Bakala potvrdil koupi většinového podílu v Ekonomii

29.08.2008, ČT24

Podnikatel Zdeněk Bakala dnes potvrdil koupi většinového podílu ve vydavatelství Economia, které vydává například Hospodářské noviny či týdeník Ekonom. Včera o tom informoval server iDnes. Většinový podíl v Economii dosud drželo německé vydavatelství Handelsblatt. To na jaře oznámilo, že opustí český trh, a od té doby hledalo kupce. Cena transakce není známa, musí ji ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Tituly vydavatelsví Economia

Bakala koupil 88,36procentní podíl Handelsblattu. Menšinový podíl z prodávaných 88,36 procenta získá od Bakaly následně i managament Economie v čele s jejím generálním ředitelem Michalem Klímou. Velikost podílu je zatím předmětem jednání. Bakala Economii koupil přes společnost Respekt Media, ve které je jediným akcionářem.

Původně zveřejněné představy Handelsblattu hovořily o více než 100 milionech eur (přes 2,4 miliardy korun). Podle odborníků to ale byla přemrštěná cena. Do portfolia Economie patří vedle Hospodářských novin a Ekonomu časopis Marketing & Media, Obchodní věstník a řada odborných magazínů. Skupina provozuje také zpravodajský server iHned.cz.

S novými vlastníky se chce vydavatelství Economia zaměřit na další posilování zavedených značek v čele s deníkem Hospodářské noviny a týdeníkem Ekonom a bude rozvíjet online média. Do budoucna lze prý také očekávat integraci vydavatelských aktivit Economie a společnosti Respekt Publishing, která vydává týdeník Respekt, který Bakala rovněž ovládá. „Chci, aby vydavatelství Economia bylo prvotřídním mediálním domem… Jsem také rád, že se pro myšlenku dalšího rozvoje vydavatelství podařilo získat stávající management včetně šéfredaktorů a klíčových osobností stěžejních redakcí, bez nichž by nebylo možné zajistit pro náš projekt potřebnou kontinuitu,“ uvedl dnes Bakala.

„Nemyslím si, že tento prodej situaci v českých médiích nějak výrazně ovlivní. Je to jeden z výjimečných případů, kdy se velké vydavatelství dostává do českých rukou,“ říká šéfredaktor serveru Digizone Jan Potůček. „Dosud všechna naše vydavatelství vlastnily cizí společnosti.“

Celá transakce podle mediálního odborníka Milana Šmída z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy nijak významně neovlivní český mediální trh. Tato transakce je podle něj navíc majetkově průhlednější než případný prodej do rukou nakladatelství Mladá fronta, o němž se v minulých týdnech spekulovalo jako o nejvážnějším zájemci, ovšem s pochybnou majetkovou strukturou.

Ovládnutím Economie se Bakala zařadí po bok podnikatelů, kteří stojí za některými ekonomickými tituly na domácím trhu. Například periodika Profit a Czech Business Weekly patří společnosti Stanford ze skupiny podnikatele Karla Komárka. Týdeník Euro prostřednictvím společnosti Euronews vydává PPF Investments, ve které menšinový podíl drží nejbohatší Čech Petr Kellner.

Bakala rovněž nepřímo ovládá asi 40 procent těžební společnosti NWR, což představuje majetek kolem 60 miliard korun. Tato majitelka černouhelné firmy OKD letos úspěšně vstoupila na pražskou a londýnskou burzu. Bakala se díky tomu stal jedním z nejbohatších Čechů.

Verlagsgruppe Handelsblatt měla majetkový podíl v Economii od roku 1994. Společnost Economia vznikla v roce 1990. V loňském roce hospodařila se ziskem 96,1 milionu korun. Bylo to zhruba o čtvrtinu méně než v roce 2006. Economia zaznamenala také pokles tržeb za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží, a to o zhruba 2,1 procenta – na 832,4 milionu korun. Pokles se týká i provozního zisku, jenž loni dosáhl 117,7 milionu korun, což ve srovnání s rokem 2006 představuje snížení rovněž zhruba o čtvrtinu.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít