Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Elektrárna Prunéřov

Špatná zpráva pro ČEZ: Posudek preferuje dražší přestavbu Prunéřova

18.03.2010, iHned.cz – zpravodajství

Ministr Dusík o modernizaci elektrárny už nerozhodne, odchází z vlády. Bojujeme o život, Prunéřov je naše premiéra, říká mikronéský ministr Tripar TITA. Z krize by pomohla třeba modernizace Prunéřova nebo stavba jezů na Labi. Mikronésie chce posoudit modernizaci elektrárny Prunéřov, 25 mld. má přibližně stát ČEZ modernizace tří bloků severočeské elektrárny Prunéřov. Navrhli jsme to nejlepší možné, přírodě se uleví, tvrdí ČEZ.

Vyšší účinnost

Nová technologie umožní spalovat méně energetické uhlí z lomu Libouš i po roce 2010. ČEZ tvrdí, že čistá účinnost se zvýší z 32 na 39 procent, a pokud se zahrne výroba tepla, až na 42,55 procenta. Podle ekologů je to ale stále málo.

Méně emisí

Vyšší účinnost bloků umožní snížit emise, což pomůže naplnit závazky České republiky v rámci Kjótské dohody. Například emise NOx mají ve srovnání se současným stavem klesnout o 59 procent, emise CO2 o 31 procent.

ČEZ zbytečně šetří, mohl by udělat víc, oponují ekologové

Podle ekologických hnutí se nejedná o modernizaci elektrárny, ale ve skutečnosti o výstavbu nové. Za takových podmínek by ČEZ měl předložit ke zvážení i tu nejúčinnější variantu přestavby. To ale neudělal.

Účinnější technologie

Podle Greenpeace a Strany zelených by ČEZ mohl nasadit ještě lepší technologii a snížit emise CO2 ještě o půl milionu tun navíc.

Podepsaná petice

Téměř tři tisíce lidí z Chomutova podepsalo petici za dokonalejší modernizaci Prunéřova. V loňském průzkumu se tak vyjádřily dvě třetiny lidí. I kvůli tomu si zelení vzali nyní Prunéřov jako prioritní téma. Norská společnost DNV ve svém posudku Čechům vzkázala: modernizace elektrárny Prunéřov by mohla být dokonalejší. Překážky pro to, aby byla modernizována nejlepšími dostupnými technologiemi, nejsou. Ministr životního prostředí Jan Dusík, který po zveřejnění výsledků analýzy oznámil, že ve vládě končí, požádal na začátku roku norskou firmu o vypracování posudku v rámci procesu posuzování vlivu elektrárny na životní prostředí (EIA). Musí totiž rozhodnout, zda majiteli elektrárny, polostátním ČEZ, povolí zmodernizovat elektrárnu podle jejich návrhu, nebo zda bude požadovat nákladnější variantu – takovou, která použije v současné době nejlepší možné technologie. Své rozhodnutí měl Dusík zveřejnit právě dnes. V lednu Dusík připustil, že je kvůli Prunéřovu pod velkým politickým tlakem, a zadal norské firmě, aby projekt ČEZ posoudila. Své rozhodnutí chtěl totiž opřít o nezávislou studii.

Zelení: Už není důvod, aby ČEZ šetřil

Společnost DNV při analýze zjistila, že firmě ČEZ nic nebrání modernizovat elektrárnu nejlepšími dostupnými technologiemi. „V zásadě říkají, byť ne tak přímo, že všechny důvody, které uváděl ČEZ jako nepřekročitelné pro tu náročnější variantu, nejsou relevantní,“ potvrdil HN náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták. Dusík se ovšem nemusí posudkem řídit a může ČEZu povolit i méně náročnou variantu. Na analýzu reagovala Strana zelených, podle které nyní existuje oprávnění požadovat po ČEZu, aby projekt přepracoval a při modernizaci použil nejlepší dostupnou technologii, jak požaduje zákon o integrované prevenci. „Není důvod, aby v ČR stála špinavá elektrárna s technologií 80. let 20. století, navíc za situace, kdy se čtvrtina vyprodukované energie z ČR vyváží,“ řekl šéf zelených Ondřej Liška. Že má energetický kolos na českou politiku velký vliv, prokázal právě Dusíkův postoj. Na konci ledna rozhodnutí o modernizaci odložil. Firmě se totiž nechce zdražovat projekt, který podle jejích propočtů bude i v levnější variantě stát 25 miliard korun, proto tvrdě lobuje. „Ta kauza je skutečně zpolitizovaná, je dobře, když to posoudí někdo zvenčí,“ souhlasil s ministrem v lednu člen představenstva ČEZ Vladimír Hlavinka. Dusíkův předchůdce Martin Bursík, podobně jako ekologičtí aktivisté z Greenpeace, chtěl projekt ČEZu zarazit. Roli hraje i to, že zelení staví svou image na ostré kritice vlivu šéfa společnosti Martina Romana. A sporný Prunéřov je k tomu ideální municí. Zelený ministr Dusík tak byl mezi dvěma mlýnskými kameny: na jedné straně jeho domovská partaj a její předvolební zájmy, na druhé silná hospodářská lobby, kterou podporují především ODS a sociální demokraté. Do věci se na začátku roku vložil i premiér Jan Fischer a ministra vyzval, aby s přestavbou nejšpinavější české elektrárny neváhal. „Zazněl jasný požadavek, aby se investice zahájila,“ naléhal předseda vlády. Prý si to přejí jak zaměstnanci, tak podnikatelé v regionu. Podobně hovoří i zástupci velkých stran.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít