Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Škoda Holding

Co všechno se nevyšetřilo

30.03.2012, Hospodářské noviny

Exšéf Škody Plzeň a následně energetického gigantu ČEZ Martin Roman neudělal nic, za co by měl být souzen a odsouzen. Protikorupční policie nezjistila ani ovlivňování zakázek ve prospěch Škody, ani majetkové propojení. Přiznejme si, že žádný jiný výsledek se ani čekat nedal.

Zkoumání čistoty zakázek bylo předem odsouzené k nezdaru. Energetické tendry jsou natolik složité a jde vždy o výběr unikátní technologie, že posuzovat zpětně jejich kritéria a do minulosti odhadovat, jakou cenu by mohla nabídnout konkurence, je z podstaty nesmysl.

Navíc energetika je strategický segment a pod výběrovým řízením není nikdy podepsán jen generální ředitel. Představa, že širší vedení státem majoritně vlastněné firmy (kde v dozorčí radě stále „parkuje“ množství politiků), vypíše tendr zcela řízeně natolik otevřený, aby zakázky směřovaly do zahraničí, je dost diskutabilní. Vedle klasických parametrů na cenu a výkon se v těchto případech berou do úvahy i nevyslovené politické požadavky, které se týkají podpory českého průmyslu a zaměstnanosti. Pakliže bychom tvrdili, že plzeňská Škoda byl špatný výběr, pak je namístě se ptát, jaká by byla reakce, kdyby zakázky směřovaly z větší části třeba do Francie či Německa?

Jiná otázka jsou majetkové vazby, tedy jednoduše, zda na zakázkách vydělával bokem Martin Roman osobně. Policie tvrdí, že nikoliv, protože když už byl v ČEZ, byl právně čistý. A co bylo předtím a jaké důsledky mohly mít jeho osobní vazby do budoucna, nikdo nezkoumal, a zjevně ani nechtěl. Vyšetřování protikorupční policie proto skončilo jako vždy. Šetření běželo, výsledek má (i když se někomu nemusí líbit) a klíčové otázky zůstaly nezodpovězeny.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít