Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vazby na politiky

Šéfové státních firem byli v Dubaji s podnikatelem, který od nich dostává miliardy

24.02.2011, iDnes.cz – zpravodajství

Ředitelé Českých drah a pražského Dopravního podniku Petr Žaluda a Martin Dvořák pobývali v Dubaji se spolumajitelem firmy Škoda Transportation Tomášem Krskem. Jeho firma od těchto státních společností dostává miliardové zakázky. Účastníci cesty nechtěli uvést, kdo ji zaplatil.

V Dubaji také byli předseda rozpočtového výboru Sněmovny Pavel Suchánek (ODS), šéf ČEZ Martin Roman či lobbista a přítel exprimátora Béma Roman Janoušek. Do Dubaje jeli především kvůli golfu a vrátili se na konci minulého týdne. O cestě politiků a byznysmenů informoval server Aktuálně.cz.

Pro Krskovu společnost jsou České dráhy a Dopravní podnik strategickými obchodními partnery. MF DNES dříve uvedla, že firmy skupiny Škoda Transportation mají zhruba šedesátiprocentní podíl na zakázkách Českých drah. Před dvěma měsíci například získala dceřiná společnost Škody od Českých drah zakázku za 3,3 miliardy korun na dodávku 15 vlaků.

Škoda je také hlavním dodavatelem tramvají pro Dopravní podnik vedený Dvořákem. Do roku 2017 má dodat na 250 nových vozů za 17 miliard korun. U této zakázky soud dvakrát konstatoval nedostatky, které mohly vést ke zvýhodnění Krskovy firmy.

Není jasné, kdo cestu za golfem platil. Podle politika Pavla Suchánka část letenek do Dubaje v ceně zhruba půl milionu korun dodal šéf ČEZ Martin Roman. Manažeři argumentovali, že se jednalo o soukromou cestu, a trvají na tom, že si náklady na cestu hradili sami. Doklady o tom však nikdo nepředložil. Účastníci cesty nepovažují společnou dovolenou s Krskem za problém. Dvořák například Aktuálně.cz řekl, že je „schopen oddělovat byznys a přátelství“.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít