Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vazby na politiky

ČEZ za Romana sponzoroval politické strany, říká Schwarzenberg

29. 9. 2011, ČT24

S vážným obviněním týkajícím se ČEZu přišel vicepremiér Karel Schwarzenberg. Pro server aktuálně.cz řekl, že odchod Martina Romana z čela elektrárenské společnosti prý bude mít obrovské dopady na domácí politiku. Údajně totiž sponzoroval politické strany. Jeho jméno se ale neuvádí v žádné z oficiálních zpráv o jejich hospodaření. Zástupci ČEZu jakýkoli podíl na sponzoringu stran odmítají.

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg tvrdí, že Martin Roman sponzoroval politické strany, pouze TOP 09 se podle vicepremiéra od těchto praktik distancovala. Romanův odchod by tak podle něj mohl mít na českou politiku značný dopad. „Mohu jen říci, že my jsme společností ČEZ nikdy financováni nebyli,“ doplnil pro server Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg: „Je veřejným tajemstvím v této republice, že ČEZ tady financoval politické strany. Mohu jen říct, že TOP 09 od nich nedostala ani minimální obnos.“

Na oficiálním seznamu sponzorů nicméně ČEZ nefiguruje a není uveden v žádné z oficiálních zpráv o hospodaření stran. I přes nedostatek důkazů jsou ministrova slova vážným obviněním, které zpochybňuje legálnost hospodaření politických partají. Ty jsou totiž povinné ze zákona udávat zdroje svých příjmů. Tyto utajené toky peněz by tak mohly znamenat značné daňové úniky politických stran.

Toto nařčení nicméně zástupci ČEZu kategoricky odmítají. Podle nich se společnost na žádném sponzoringu politických stran nepodílela. I samotní politici konkurenčních stran tvrdí, že si od ČEZu žádné peníze nevzali. „Určitě ne. To je firma, kterou bych si pamatoval,“ uvedl například šéf komunistů Vojtěch Filip.

Karel Schwarzenberg se víc už vyjadřovat nechtěl, navíc odjel na služební cestu. Jeho slova ale potvrzuje další politik – poslanec za ČSSD František Bublan. „Já samozřejmě nevím částky, ale vím, že ČEZ sponzoroval většinu politických stran – to je jeho politika,“ uvedl na dotaz ČT24. Podle týdeníku Respekt mohly strany dostat peníze třeba z předraženého nákupu solárních elektráren od firmy Amun.RE, sporná je údajně i tzv. Duhová kampaň ČEZu, a třeba i zahraniční investice.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít