Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Elektrárna Prunéřov

Pracovala pro ČEZ. Teď ve vládě rozhodne o Prunéřově za 25 miliard

07.04.2010, iDnes.cz – zpravodajství

Jeden její podpis má cenu 25 miliard korun. Rut Bízková, která se má podle ODS stát novou ministryní životního prostředí, by měla rozhodnout i o projektu firmy ČEZ, která usiluje o rekonstrukci hnědouhelné elektrárny Prunéřov. V 90. letech přitom Bízková právě pro hnědouhelnou divizi ČEZ pracovala. Ekologičtí aktivisté to kritizují. Hodnota podpisu budoucí ministryně životního prostředí Rut Bízkové je 25 miliard korun. Právě tolik má stát rekonstrukce Prunéřova, kterou chystá ČEZ – tedy firma, ve které Bízková několik let pracovala. „Není to střet zájmů, ministerstvo bude postupovat ve standardním správním řízení,“ řekl iDNES.cz úřadující šéf ODS Petr Nečas, který jmenování Bízkové do funkce ministryně navrhl. Problém by byl podle občanských demokratů jedině v tom, kdyby Bízková po svém rozhodnutí odešla ze státní správy a šla pracovat pro ČEZ. Jinak se na klíčové rozhodnutí pravděpodobné budoucí ministryně, která byla v letech 1994 až 1998 mluvčí uhelných elektráren ČEZ, dívají ekologičtí aktivisté. „Nezbývá než pogratulovat generálnímu řediteli ČEZ Martinu Romanovi k úspěšné politické rošádě. Fakt, že se mu podařilo během pár týdnů zabránit vydání negativního stanoviska k Prunéřovu, vystrnadit z vlády zelené a zařídit, že klíčový post obsadí bývalá mluvčí uhelných elektráren, je obdivuhodný,“ uvedl Jan Rovenský z Greenpeace. Nevládní ekologická organizace to považuje za další důkaz, že politici neřídí elektrárenskou společnost ČEZ, ale že ČEZ řídí politiky.

Bízková si vzala čas na materiály o Prunéřově

Náměstek na Ministerstvu životního prostředí Karel Bláha uvedl, že posudek EIA o vlivu chystané rekonstrukce Prunéřova na životní prostředí je připraven k podpisu. Bízková, která zatím na ministerstvu působila jako náměstkyně a kvůli vstupu do Fischerovy vlády opustila ODS, dnes uvedla, že není čas otálet, pokud je dokumentace od firmy ČEZ úplná. Vzala si ale ještě čas na prostudování spisu. Střet zájmů odmítá. „Paní Bízková případný střet zájmů při rozhodovacím procesu EIA jasně vyloučila. Svou práci pro ČEZ zhodnotila jako zajímavou zkušenost, která ale proběhla v jiné době. Nicméně rozhodovací proces EIA je odborné řízení a ona tak chce k němu přistupovat. Vzhledem k tomu, že Prunéřov nebyl v její gesci, bude po případném nástupu na post ministryně potřebovat nějaký čas na prostudování materiálů,“ uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Dusík odmítl posudek podepsat, radši rezignoval

Výhrady k výběru nové ministryně mají i zelení, kteří z vlády právě kvůli Prunéřovu stáhli dosavadního ministra Jana Dusíka a pak i Michaela Kocába. Dusík odmítl podepsat posudek EIA k Prunéřovu, což po něm premiér Fischer chtěl. „Chceme věřit, že ochota posvětit špinavou variantu rekonstrukce Prunéřova podle plánů ČEZ není jediným kritériem při výběru nového ministra či ministryně. Nestrannost vůči ČEZ však u paní Bízkové, vzhledem k jejímu předchozímu působení ve funkci tiskové mluvčí ČEZ, bude jistě zpochybňována,“ řekl šéf Strany zelených Ondřej Liška. Dusík chtěl, stejně jako ekologické organizace, aby ČEZ při rekonstrukci elektrárny použil nejlepší na trhu dostupnou technologii, aby se zvýšila účinnost spalování uhlí. Nebo měla podle bývalého ministra firma alespoň nabídnout dostatečné kompenzace. ČEZ totiž prosazuje méně finančně náročnou úpravu elektrárny. Ta by ale zároveň znamenala, že za rok Prunéřov do ovzduší vypustí o 200 tisíc tun oxidu uhličitého více než při využití nejmodernější technologie. Pikantní je, že ještě před oznámením jména nové ministryně a výsledkem posudku EIA Hospodářské noviny napsaly, že ČEZ si již v předstihu u společnosti Vítkovice Machinery Group závazně objednal kotle za 7 miliard korun pro Prunéřov. „ČEZ si je evidentně jistý, že brzy získá souhlas,“ řekl Liška, který to označil za selhání kontrolních orgánů firmy.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít