Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Akvizice České pojišťovny

Rok 2009

Skupina PPF, jak již bylo uvedeno, získává v lednu 2009 majoritu v největším ruském maloobchodním řetězci Eldorado.

Únor 2009: J&T a PPF podepsaly dohodu o vytvoření Energetického a průmyslového holdingu. Energetický a průmyslový holding, a.s., vzniká kombinací vkladu a prodeje energetických a průmyslových aktiv ze skupiny J&T. Skupina PPF v něm získává 40% podíl za protihodnotu 6 miliard Kč. Dalších 40 % drží J&T a 20 % Daniel Křetínský, který bude v nově vytvářeném holdingu odpovídat za manažerskou správu. Nově vytvářený Energetický a průmyslový holding zahrnuje více než 20 podniků, působících v oblasti výroby elektřiny a tepla, obchodu s elektřinou, výroby energetických kotlů a turbín, energetických montáží a dalších souvisejících oborů. Do holdingu patří rovněž výroba autobusů a firmy z potravinářského průmyslu.

Přehled aktiv Energetického a průmyslového holdingu, a.s. (výběr):
United Energy právní nástupce, a.s. (UE)
Plzeňská energetika, a.s. (PE)
Pražská energetika, a.s. (PRE) – podíl 41 %
United Energy Trading, a.s. (UET)
První energetická, a.s. (PEAS)
United Energy Moldova, s.r.o. (projekt Elektrárny Ungheni v Moldavsku)
ČES s.r.o. (VTE Pchery – v provozu od roku 2008)
Powersun, a.s. (FVE Hustopeče – v provozu od r. 2008)
CWH, a.s. (větrná farma Moldava, Krušné hory)
Energzet, a.s.
AISE, s.r.o.
J&T Investment Advisors, s.r.o.
SES, a.s. (+ deset dceřiných společností)
SERW, s.r.o.
ČKD Blansko Holding, a.s.
PBS Brno DIZ, a.s.
VČE – montáže, a.s.
SEG s.r.o.
EGE-ENERGOVOD, s.r.o.
EGE – Montáže, spol. s r.o.
PROFI-ELRO s.r.o.
SOR, spol. s r.o.
KMOTR – Masna Kroměříž a.s.
KRAHULÍK-Masozávod Krahulčí, a.s.
Vysočina Hodice, a.s.
(Zdroj: J&T a PPF)

V červenci 2009 o případném vzniku nového uskupení začal jednat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, a to na žádost obou společností. Ve správním řízení úřad zkoumal spojení tří firem se sídlem na Kypru, patřících pod J&T a PPF, do společné firmy nazvané HoldCo. O posouzení fúze požádaly společnost TIMEWORTH HOLDINGS LIMITED, která spadá pod PPF, a firmy MACKAREL ENTERPRISES LIMITED a MILEES LIMITED.

Energetický a průmyslový holding, a.s. se má stát jedním z největších hráčů v domácí energetice. Z předběžného seznamu firem, které mají pod holding spadat, vyplývá, že vedle elektráren a tepláren půjde i o silného hráče v opravách energetických zdrojů a sítí, ale i v opravách na železnici. Pod holding mají spadat například firmy VČE – montáže, PROFI-ELRO, slovenský výrobce kotlů SES Tlmače, výrobce vodních turbín ČKD Blansko či firma Elektrizace železnic Praha. Do holdingu pravděpodobně přejdou i poslední akvizice, jako jsou Energetické opravny Prunéřov.

Nový kolos se stane jedním z velkých dodavatelů polostátní společnosti ČEZ.

Všechny podniky do holdingu bude vkládat pouze J&T. Společnost PPF měla za svůj podíl původně zaplatit zhruba 8 miliard korun a umazat pohledávky za 5 miliard korun. Zda a jak se bude PPF podílet na financování nových přírůstků, jako je Mibrag či International Power Opatovice, za něž J&T zaplatila celkem přes 25 miliard korun, není jasné. „V tuto chvíli je předčasné specifikovat, na čem a jak se bude skupina PPF podílet,“ řekl mluvčí PPF Alexej Bechtin (srpen 2009).

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít