Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zajímavé články z tisku

Čím se dnes zabývají bývalí manažeři MUS? Buddhismem nebo solárním byznysem

parlamentnilis­ty.cz, 30.11.2012

Šestice bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) vysvětlovala své miliardové majetky tím, že firmu údajně zachránili před krachem a přivedli k prosperitě. Zisky jsou prý odměnou za dlouhodobou práci. Nikdo z nich necítí vinu za vytunelování MUS. Ke kauze se vrátily Lidové noviny.

Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus tvrdí, že nejsou za vytunelování Mostecké uhelné odpovědní. „Opakované a třikrát uzavřené vyšetřování vedené s přestávkami od roku 1998 na české straně neodhalilo žádnou škodu, o kterou by se stát mohl legitimně přihlásit,“ vysvětlili LN.

Bývalý šéf MUS se dal na buddhismus

Za tunelem stál zejména bývalý šéf MUS Antonín Koláček, který byl zároveň jedním z vlastníků společnosti Appian Group. Ta od státu odkoupila 46 zbývajících procent akcií za 650 milion korun.

Koláček působil ve dvaceti firmách. V letech 1993 až 1997 byl členem dozorčí rady Komerční banky. Působil v Regionální rozvojové agentuře Ústeckého kraje, vlastnil podíly v brokerských firmách Opyš a F.Ma.col., v Bankovní akademii nebo ve Vysoké škole finanční a správní. V roce 2006 založil centrum pro duchovní a osobní rozvoj Maitrea a o dva roky později prodal všechny své podíly, stáhl se do ústraní a věnuje se buddhismu.

Výdělek z MUS sloužil k nastartování solárního byznysu

Luboš Měkota použil peníze z MUS k investování do realitních projektů jako jsou rezidence Kavčí Hory nebo Evropská Business Park. Také jako jeden z prvních investoval do solárního byznysu. Nyní má podle LN 70procentní podíl ve firmě Paryba, jedná se o solární elektrárnu v Čáslavi o výkonu 4 megawattů. Další poloviční podíl má ve firmě Bello, která provozuje solární elektrárnu ve Vrbicích na Litoměřicku o výkonu 5 megawattů. 80procentní podíl má ve firmě LMP-Solar s dvoumegawattovou solární elektrárnou v Chlumčanech na Lounsku.

Všechna zařízení byla postavena před koncem roku 2010, a tak mají nárok na vysokou výkupní cenu kolem 13 korun za megawatthodinu. Měkota má nejspíš podíl v solárním byznysu v hodnotě půl miliardy korun.

Měkota také investoval do televize Metropol a Pětka. Vložil tam prý 170 milionů korun. Nyní má kvůli kauze MUS obstavený majetek, a tak pozastavil i tok peněz do obou televizí. V televizi Metropol se ale angažuje také Radek Kraus. Ten vlastní seskupení firem Newton, které v roce 2001 koupil od Marka Čmejly.

Dalším projektem uhelných manažerů byl holding Škoda

Hlavními postavami Appian Group byli Jiří Diviš a Marek Čmejla. V roce 2003 se postarali o to, aby firma vstoupila do plzeňské Škody. Appian koupil část firmy od státu za 350 milionů a za 450 milionů koupil zbývající část od konkurzního správce. Tok peněz začínal na účtu uhelné firmy přes dceřinou nadaci v Lichtenštejnsku.

Manažeři z MUS následně vydělali na rozprodeji holdingu Škoda. Čmejla a Diviš dnes vlastní podíly v sázkové firmě Chance a ve společnosti Medicon, která provozuje polikliniky v Praze na Budějovické a Na zeleném pruhu.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít