Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zajímavé články z tisku

V kauze MUS se objevily nové důkazy, mohou ovlivnit i švýcarský soud

E15.cz, 2. 4. 2014

Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství získali nové důkazy v kauze Mostecké uhelné (MUS). Vyžádali si je z Kypru a mapují podle nich obchodní transakce spojené s privatizací dolů. Podle České televize se mají týkat také bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory stíhaného za korupci. Státní zastupitelství čeká i na důkazy z dalších zemí.

„Tímto byla vyřízena jedna z několika žádostí o právní pomoc, která se týkala poskytnutí listinných důkazů pocházející z Kyperské republiky. Švýcarské orgány je měly k dispozici, ale mohly nám je poskytnout jen se souhlasem Kypru. Kyperské orgány udělily svůj souhlas a my jsme až nyní po více než roce a půl tyto důkazy obdrželi,“ řekl dozorující státní zástupce Petr Šereda.

Podle něj jde především o důkazy k různým obchodním transakcím a obchodním společnostem, které byly zapojeny do vyšetřované činnosti. Podle ČT se vyšetřovatelé dostali k informacím o operacích prováděných na Kypru, kudy měly protékat peníze také k Sýkorovi. Důkazy se údajně týkají také kyperských firem, které měly sloužit k některým transakcím spojeným s privatizací dolů. Šereda tyto informace nechtěl blíže komentovat.

Na kauze MUS se podle Šeredy stále pracuje. Zajišťují se například úřední překlady velkého množství listin v různých jazycích. „A co je hlavní, čekáme ještě na vyřízení několika žádostí o právní pomoc, které dodnes nebyly vyřízeny. Je to ve více zemích,“ doplnil žalobce.

Vyšetřování v Česku by mohlo ovlivnit rozhodnutí odvolacího soudu proti rozsudku soudu ve švýcarské Bellinzoně, který pětici bývalých manažerů MUS stíhaných také v Česku potrestal nepodmíněnými tresty. Pravomocný rozsudek je pro českou stranu zásadní proto, že majitelé MUS současně nemohou být souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona. „Rozhodnutí podle našich informací nelze čekat dříve než za rok, za rok a půl, možná za dva. My určitě nebudeme čekat po celou tu dobu se založenýma rukama a budeme v tom našem řízení pokračovat,“ řekl Šereda.

Soud v Bellinzoně potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz.

V ČR jsou tito muži stíháni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Předloni v říjnu přibylo obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Kromě bývalých manažerů dolů jsou od loňského podzimu v kauze stíháni také Sýkora a zbrojař Pavel Musela. Sýkora čelí obvinění z přijímání úplatku a Musela z podplácení. Oběma hrozí až pět let vězení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít