Zajímavé články z tisku
Mají být privatizační zločiny nepromlčitelné? Rozhodne vláda
CT24.cz, 24.10.2012
Praha – Policie stále prošetřuje některé privatizační kauzy z počátku 90. let, letos ale začíná běžet 20letá promlčecí lhůta. Objevují se proto návrhy, které by detektivům dovolily dál v pátrání pokračovat. Na dnešním zasedání má vláda jednat o komunistickém návrhu na nepromlčitelnost privatizačních zločinů. V hledáčku policie se stále objevuje např. privatizace Mostecké uhelné, Škody Plzeň nebo OKD.
Aby byly sporné privatizace nepromlčitelné, navrhuje např. předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něj je totiž stále co prověřovat jak v rámci první a druhé vlny privatizace, tak i u konkrétních rozhodnutí vlády.
Prodloužení promlčecích lhůt u privatizačních kauz zvažovala před časem i vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake, návrh prý ale není reálný – v demokratickém systému prý není možné měnit trestní právo retroaktivně takovýmto způsobem. „Stalo se to pouze jednou, a to v případě trestných činů způsobených komunistickým režimem, které nemohly být vyšetřovány 50 let ze zcela objektivních příčin,“ uvedla Peake.
Také podle ministerstva spravedlnosti není vhodné stavět na jednu úroveň privatizační zločiny se zločiny, které jsou nepromlčitelné, jako např. zvlášť závažné zločiny proti lidskosti nebo válečné zločiny.
Vyšetřování sporných privatizací by navíc mohly zkomplikovat ještě lhůty skartační. Zničení začalo hrozit řadě dokumentů z počátku 90. let. Ministerstvo financí proto letos lhůty prodloužilo ještě o 50 let. Jde hlavně o dokumenty ze sídla bývalé České konsolidační agentury, ministerstvo financí je teď stěhuje na zabezpečené místo, kde může jejich ochranu na dalších 50 let zajistit.
Manažeři Mostecké uhelné také podváděli, policie rozšířila stíhání ,Zdroj: iDnes.cz – ekonomika,Datum: 13.11.2012
Šestice bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti, které protikorupční policie už několik měsíců stíhá, má o starost navíc. Kriminalisté totiž na popud státního zástupce rozšířili stíhání a manažerům tak přibyl ke stávajícím obviněním ještě podvod.
„17. října vydal dozorový státní zástupce pokyn policejnímu orgánu k zahájení trestního stíhání celkem šesti osob pro zločin podvodu, kterého se tyto osoby měly dopustit v souvislosti s rozhodnutím vlády ČR ze dne 28. 7. 1999 o privatizaci státem vlastněných akcií Mostecké uhelné společnosti přímým prodejem společnosti Investenergy SA,“ uvedl ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality olomouckého vrchního zastupitelství Petr Šereda.
A policisté po zpracování podkladů stíhání skutečně rozšířili už 8. listopadu. „Obviněným je nově kladeno za vinu způsobení škody na majetku státu ve výši nejméně 1,685 miliardy korun,“ doplnil Šereda.
Policie aktéry kauzy Mostecké uhelné společnosti dosud vinila ze zneužití informací a postavení v obchodním styku. Jejich stíhání začalo letos v červnu. Manažeři už dříve avizovali, že považují aktivitu policie za výsledek společenského nátlaku a hodlají si na zahájení trestního stíhání stěžovat.
Česká policie okolnosti privatizace MUS z konce 90. let prověřovala řadu let pro podezření ze spáchání trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku.
Privatizací se dlouhodobě zabývají také švýcarské úřady, protože ji provázely podezřelé machinace.