Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zajímavé články z tisku

Zmrazili jsme jen majetek, na který police dosáhla

Hospodářské noviny, 29.11.2012

Petr Šereda, vrchní státní zástupce

Exmanažeři mosteckých dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus se zapíšou do historie. Nebývá totiž zvykem, že by policie privatizátorům obstavovala majetek v hodnotě stovek milionů. „Je to mimořádná záležitost,“ říká státní zástupce Petr Šereda.

HN: Na základě čeho obstavujete majetek bývalých manažerů MUS?

V právnickém jazyce se to označuje jako náhradní hodnota za výnosy z trestné činnosti. Šestice obviněných je zkrátka podezřelá z toho, že se nezákonně dostala k nějakým výnosům, a my se jim teď snažíme majetek v této výši zajistit.

HN: Policie nicméně vyčíslila škodu za privatizaci Mostecké uhelné na zhruba tři miliardy korun. Hodnota zabaveného majetku dosahuje pouze 800 milionů. Znamená to, že jste na víc peněz nedosáhli?

Dá se to tak říct. My můžeme obstavovat majetek pouze v České republice, a to navíc pouze majetek, jako jsou peníze na účtech, cenné papíry nebo nemovitosti. Nemáme možnost přímo zajistit ani například podíly ve firmách, respektive by to bylo velice obtížné.

HN: Byl již v Česku zmrazen soukromým osobám majetek v této výši?

Zajišťování majetku obviněných je celkem běžnou věcí. Pokud však mluvíme o objemu peněz v rámci jedné kauzy, jde rozhodně o mimořádnou záležitost.

HN: Komu z obviněných jste obstavili nejvíc?

To teď nemohu komentovat.

HN: Návrh na obstavení majetku přišel od vás, nebo to navrhla protikorupční policie?

Řekl bych, že pracujeme jako tým. Část toho majetku zajišťovala policie a část já coby státní zástupce.

HN: Nejprve jste museli zmapovat majetek šestice mužů, kteří privatizovali Mosteckou uhelnou, abyste vůbec věděli, co obstavit. Jak dlouho to trvalo?

Samozřejmě tomu předcházela nějaká práce. Samotné sčítání hodnoty obstaveného majetku přitom nadále probíhá. Zejména u nemovitostí je totiž odhad ceny složitý.

HN: V jakém stavu je nyní vyšetřování?

Nedávno jsme zahájili stíhání pro druhý skutek, tedy pro trestný čin podvodu. Nyní předpokládáme, že řízení bude ještě nějakou dobu trvat, než se rozhodneme, zda dojde také na obžalobu.

Rozhodný žalobce Olomoucký státní zástupce Petr Šereda se k dozorování letité kauzy privatizace Mostecké uhelné společnosti dostal teprve letos na jaře. Od té doby již schválil dvě obvinění na bývalé manažery a nově také obstavení jejich majetku za stovky milionů.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít