Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vývoj událostí v letech 1996–2013

Martin Roman a Škoda Plzeň

V červnu 1999 se v tisku objevují první dohady, že novým šéfem Škody Plzeň bude Martin Roman. Toho tehdy doporučovala zejména Komerční banka, která patřila s IPB k nejdůležitějším akcionářům Škody Plzeň; tyto banky byly zastoupeny ve věřitelském výboru.

Romanovi nepochybně pomohlo, že v dozorčí radě KB seděl Karel Kopp. A nebyl to jen Kopp, kdo mohl mít na jeho postup vliv. Členem dozorčí rady KB byl také Romanův spolužák Radek Pokorný, právník a lobbista, jehož advokátní kancelář dnes zastupuje společnost ČEZ. Dalším „dozorcem“ KB byl Antonín Koláček, který o pár let později zastupoval fond Appian Group. Právě jemu na doporučení České konsolidační agentury Romanův management prodal část plzeňské Škodovky.

V září 2002 začal Koláček také zvyšoval tlak na vládu ohledně odprodeje jejího podílu ve společnosti Škoda Holding. Zajímavé je, že ve stejném čase se k tomuto tlaku přidali i škodováčtí odboráři a ředitel společnosti Martin Roman, kteří věděli, že pouze skupina Appian je pro Škodovku tím nejlepším partnerem.

Dne 1.dubna 2004 se Martin Roman stává na základě doporučení výběrové komise generálním ředitelem elektrárenské firmy ČEZ a.s.,dalšími jeho protikandidáty byli Vladimír BAIL,šéf Vítkovice Steel,který byl považován za jednoho z favoritů, byl podporován vlivnou severomoravskou organizací ČSSD (Petr Lachnit ad.), Bailovi byli nakloněni i premiér Špidla a zpočátku také ministr financí Bohuslav Sobotka, na straně Romana zase stáli ministři Urban a Gross, uhlobaron Koláček (MUS) a nakonec i Sobotka.

Martin Roman – Vztahová mapa

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít