Vývoj událostí v letech 1996–2013
Martin Roman a Škoda Plzeň
V červnu 1999 se v tisku objevují první dohady, že novým šéfem Škody Plzeň bude Martin Roman. Toho tehdy doporučovala zejména Komerční banka, která patřila s IPB k nejdůležitějším akcionářům Škody Plzeň; tyto banky byly zastoupeny ve věřitelském výboru.
Romanovi nepochybně pomohlo, že v dozorčí radě KB seděl Karel Kopp. A nebyl to jen Kopp, kdo mohl mít na jeho postup vliv. Členem dozorčí rady KB byl také Romanův spolužák Radek Pokorný, právník a lobbista, jehož advokátní kancelář dnes zastupuje společnost ČEZ. Dalším „dozorcem“ KB byl Antonín Koláček, který o pár let později zastupoval fond Appian Group. Právě jemu na doporučení České konsolidační agentury Romanův management prodal část plzeňské Škodovky.
V září 2002 začal Koláček také zvyšoval tlak na vládu ohledně odprodeje jejího podílu ve společnosti Škoda Holding. Zajímavé je, že ve stejném čase se k tomuto tlaku přidali i škodováčtí odboráři a ředitel společnosti Martin Roman, kteří věděli, že pouze skupina Appian je pro Škodovku tím nejlepším partnerem.
Dne 1.dubna 2004 se Martin Roman stává na základě doporučení výběrové komise generálním ředitelem elektrárenské firmy ČEZ a.s.,dalšími jeho protikandidáty byli Vladimír BAIL,šéf Vítkovice Steel,který byl považován za jednoho z favoritů, byl podporován vlivnou severomoravskou organizací ČSSD (Petr Lachnit ad.), Bailovi byli nakloněni i premiér Špidla a zpočátku také ministr financí Bohuslav Sobotka, na straně Romana zase stáli ministři Urban a Gross, uhlobaron Koláček (MUS) a nakonec i Sobotka.