Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Investice v Rusku a v zemích bývalého Sovětského svazu

Karel Komárek útočí na gruzínská ropná pole. Jeho firma zde investuje miliardy

14. 8. 2012, HN

Společnost MND Group koupila od firmy Blake Oil & Gas poloviční podíly v několika společnostech, které mají licence na těžbu ropy a průzkum ve třech lokalitách v Gruzii. Investice v následujících třech letech přesáhne dvě miliardy korun.

Od společnosti Blake Oil & Gas Limited zároveň odkoupila padesátiprocentní podíly ve společnostech Ninotsminda Oil Company Limited, CanAgro (Nazvrevi) Limited a CanAgro Norio Limited, které vlastní těžební a průzkumné licence na území Gruzie.

Jde o největší transakci této společnosti. Během následujících tří let chce na projekt vydat až dvě miliardy korun.

KKCG a ropa

Česko – Společnost se zaměřuje především na dotěžování stávajících ložisek na Moravě a vyhledávání nových nalezišť. MND je držitelem 64 dobývacích prostorů a tří průzkumných licencí v oblasti jižní Moravy.

Velká Británie – V Londýně má sídlo společnost MND Exploration and Production, která řídí zahraniční investice skupiny MND v Pákistánu a Jemenu.

Pákistán – Společnost drží podíl v těžební licenci na ložisku Saván a podíly v průzkumných licencích na ložiscích Harnaj, Zjarát a Barchan, těží ropu a zemní plyn. V Islámábádu sídlí pobočka MND Exploration and Production.

Jemen – Skupina MND drží podíl na průzkumné licenci v oblasti Šabva.

Rusko – V Rusku je skupina KKCG zastoupena prostřednictvím pobočky MND v Moskvě, která analyzuje potenciální investiční příležitosti, a skrze společnost LLC MND Samara provozuje ropný terminál v Samarské oblasti. „V současné době analyzujeme několik příležitostí v oblasti ropy i zemního plynu na území Ruské federace. Žádný z projektů ovšem není v takové fázi, že bychom o něm mohli mluvit konkrétněji,“ řekl loni v říjnu týdeníku Euro ředitel skupiny MND pro Ruskou federaci Pavel Švarc.

Gruzie – MND Group koupila poloviční podíly v několika společnostech, které mají licence na těžbu ropy a průzkum ve třech lokalitách v Gruzii o celkové rozloze 1407 čtverečních kilometrů.

„Velmi nás těší, že je to právě skupina MND, která se stává partnerem tohoto projektu. Skupina MND přináší nejen významný investiční kapitál, ale i velmi bohaté zkušenosti a znalosti, které budou stejně důležité. Práce na všech ložiscích začnou okamžitě,“ uvedl výkonný ředitel CEO Blake Oil & Gas k získání strategického partnera.

Jde o stovky milionů barelů ropy

Cílem ambiciózního pracovního programu je zvýšit těžbu na ložisku Ninotsminda a na ložiscích Manavi a Norio a realizovat komplexní posouzení objevených ložisek. Na licenci Ninotsminda již těžba ropy probíhá. Na licencích Norio a Manavi probíhají intenzivní průzkumné práce.

Celkové odhadové zásoby všech ložisek jsou dle nezávislé studie Netherland, Sewell & Associates Inc. z roku 2011 odhadovány na 339,3 milionu barelů ropy.

Všechny tři licence o celkové rozloze 1.407 km2 se nacházejí v bezprostřední blízkosti hlavního města Tbilisi s vybudovanou infrastrukturou.

„V Gruzii se nám podařilo získat velmi perspektivní investici, kde můžeme zúročit naše bohaté a úspěšné mezinárodni zkušenosti v oblasti průzkumu a rozvoje nových ložisek,“ říká generální ředitel MND International Bernhard Cociancig.

Skupina MND je největší českou společností zaměřující se na aktivity spojené s průzkumem a těžbou ropy a zemního plynu, vrtnou a servisní činností, a také na skladování a obchodování se zemním plynem.

Kromě České republiky působí v regionu Evropy, Středního a Blízkého východu, severní Afriky a zemích bývalého Sovětského svazu. Těžbu provádí na těžebních licencích v České republice a v Pákistánu. Je držitelem řady průzkumných licencí v Pákistánu, Gruzii a Jemenu.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít