Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Investice v Rusku a v zemích bývalého Sovětského svazu

Miliardář Komárek si plácl s Gazpromem, postaví plynový zásobník za 2,5 miliardy

20. března 2013, novinky.cz

Český miliardář Karel Komárek, který stojí v čele investiční skupiny KKCG, se dohodl s ruským plynárenským obrem Gazprom na společném projektu. Půjde o výstavbu podzemního zásobníku zemního plynu na jižní Moravě, informoval mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Smlouva byla uzavřena mezi společnostmi Moravské naftové doly a Gazprom Germania. Konkrétní lokalitou jsou Dambořice na Hodonínsku, ležící zhruba 30 kilometrů jihovýchodním směrem od moravské metropole Brna.

Podzemní zásobník plynu budou obě strany financovat stejným dílem a má se jednat o jedno z největších a nejmodernějších zařízení tohoto typu v Česku s kapacitou 448 miliónů metrů krychlových. Začít se má stavět příští rok, zásobník by měl být uveden do provozu v roce 2016.

Karel Komárek a Alexander Medveděv, místopředseda představenstva Gazpromu, smlouvu podepsali v pražském Obecním domě. „Investice do výstavby zásobníku plynu je dalším krokem v naší rozvíjející se spolupráci. K zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu do Evropy, což je naší dlouhodobou strategií, je rozšiřování skladovacích kapacit v podzemních zásobnících klíčové,“ uvedl Medveděv.

Komárek považuje Gazprom za strategického partnera a spolupráce si považuje. „Je to pro nás ocenění naší dlouhodobé a profesionální práce v oblasti ropy a zemního plynu. Do budoucna plánujeme další společné projekty nejen v České republice, ale i v Evropě a Ruské federaci,“ doplnil Komárek.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít