Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Další podnikatelské aktivity

Plyn a ropa mu nestačí, pouští se do realit. Miliardář Komárek se zajímá hlavně o Prahu

13. 7. 2013, HN

Jeden z nejbohatších Čechů Karel Komárek mladší se pouští ve velkém do dalšího byznysu. Po ropě, plynu, loteriích, financích a cestovních kancelářích rozšiřuje své impérium o reality. Plánuje do nich za tři roky nalít kolem dvou a půl miliardy korun.

Skupina podnikatele Karla Komárka rozšiřuje své portfolio. Vstoupí mezi developery – stavět chce byty, ale i budovy pro komerční využití.

„Primárně půjde o projekty v Praze. Použijeme na ně jeden a půl miliardy z vlastních zdrojů. Vedle toho počítáme s bankovními úvěry ve výši šedesáti až sedmdesáti procent hodnoty vlastních zdrojů, tedy s další zhruba jednou miliardou korun,“ řekl HN Radek Dyntar, finanční ředitel KKCG a zároveň člen představenstva loni založené dceřiné firmy KKCG Real Estate, která má vyhledávat a připravovat investiční nabídky a posléze zakoupené projekty řídit a spravovat.

V minulosti už Komárkova skupina investovala do společnosti Bonus Praha Investment, která mimo jiné skupuje rezidenční nemovitosti z dobrovolných a nedobrovolných dražeb v Česku, nebo například pohledávky z hypoték.

Komárkovo větší nakročení do realitního byznysu je motivováno snahou o rozložení rizika investic

„Samozřejmě že výnos z realit není tak vysoký jako například z těžby plynu. Jde o konzervativní aktivum. Ale dnes je možné se dostat k projektům za nižší ceny než před několika lety, a my tuto příležitost chceme využít,“ tvrdí Dyntar.

Podle něj se Komárkova skupina rozhodla pro mix realitních projektů. V portfoliu KKCG Real mají být ve stejném poměru zastoupeny komerční nemovitosti, obchodní plochy a rezidenční nemovitosti, tedy byty a domy. „Budeme hledat spíše unikátní příležitosti,“ prohlašuje Dyntar.

Obchodní dům u metra

První dvě investice v tomto duchu už skupina KKCG na realitním trhu udělala. Obě jsou umístěny v Praze 6, která, pokud jde o nemovitosti, patří k nejlukrativnějším pražským částem, a dává tak investorům větší jistotu, že pro ně získají zájemce.

Jde jednak o administrativní a obchodní centrum Bořislavka v Evropské ulici, které bude napojeno na nově budovanou stanici prodloužené trasy A metra. Komplex má mít celkovou plochu 40 tisíc čtverečních metrů.

„V jeho útrobách bude nákupní a obchodní středisko s plochou. Stavět začneme pravděpodobně v roce 2016. V roce 2018 by měl být celý objekt dokončený,“ tvrdí Dyntar.

Pozemek i s projektem KKCG koupila loni od švédské realitní skupiny Ikano. Ta chtěla stavět těsně před krizí v roce 2008, ale od plánu pak ustoupila a z českého trhu se stáhla. KKCG má na objekt stavební povolení a na jeho budoucí podobu zorganizovala architektonický workshop.

Druhý projekt, který KKCG už také chystá, je soubor padesáti řadových domků v Šáreckém údolí. V tomto případě už architektonický workshop proběhl a jeho vítězem se stal návrh autorů Hájka, Koníře, Lesenského a Šafra z ateliéru SHA-ŠAFER HÁJEK ARCHITEKTI. Dokončen by měl být v roce 2016.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít