Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Investice v Rusku a v zemích bývalého Sovětského svazu

Miliardář Komárek pronajal Gazpromu za 7,5 miliardy zásobník plynu

18. září 2013, Týden

Společnost Moravské naftové doly (MND), která spadá do impéria miliardáře Karla Komárka, pronajala ruskému gigantu Gazprom za 7,5 miliardy korun právě budovaný zásobník plynu v Dambořicích na Hodonínsku. Uvedly to Hospodářské noviny s tím, že ruský státní podnik získá na 15 let 90 procent kapacity jihomoravského zásobníku, který by měl začít fungovat od roku 2016.

Smlouvu na stavbu zásobníku, který bude s kapacitou 448 miliónů metrů krychlových jedním z největších v Česku, uzavřely MND v březnu s Gazprom Germania. Firmy rovným dílem společně investují přes 2,5 miliardy korun. Nyní se s Gazpromem MND dohodly také na pronájmu.

„Je to další krok v naší spolupráci s jedním z největších světových hráčů v oblasti těžby a obchodu se zemním plynem,“ sdělil novinám investiční ředitel MND Miroslav Jestřabík. Bližší informace k pronájmu ale sdělit nechtěl.

Aby mohla firma MND uzavřít smlouvu na dlouhodobý pronájem, a navíc bez veřejné soutěže, musela nejprve požádat o výjimku. Dostala ji až po několikaletém sporu s Evropskou komisí. Podle listu zatím nikdo jiný v Evropské unii takovou výjimku nedostal.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít