Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Další podnikatelské aktivity

Miliardář Komárek koupil ropné pole v Německu

16. ledna 2014, novinky.cz

Společnost MND E&P Germany, která spadá do investičního impéria KKCG miliardáře Karla Komárka, koupila od německé těžařské společnosti DrillTech GUT 70procentní podíl ropného pole Altenheim v jihozápadní části Německa u řeky Rýn. Výše investice nebyla zveřejněna.

Jak uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko, zbylý 30procentní podíl zůstává společnosti DrillTech GUT, která byla doposud jediným vlastníkem. Zatím známé zásoby uhlovodíků v ložisku činí 5,56 miliónu barelů. Ještě letos jsou naplánovány dva průzkumné vrty, samotná komerční těžba by podle Plovajka mohla začít v roce 2015 a pokračovat dalších 20 let.

„Získání majoritního podílu na průzkumné licenci Altenheim je další investicí skupiny MND v rámci strategie mezinárodní expanze skupiny. Evropa je jedním z klíčových regionů, ve kterém chceme realizovat naše investiční projekty,“ sdělil Miroslav Jestřabík, člen představenstva MND.

Podle Jestřabíka hodlá skupina MND v následujících pěti letech investovat částku přesahující deset miliard korun do akvizic těžebních společností, ložisek a průzkumných projektů na ropu a zemní plyn. „Rozsáhlé průzkumné a investiční projekty jsou připravovány jak na území České republiky, tak i v zahraničí,“ připomněl Jestřabík.

Skupina MND připravuje investice a akvizice kromě zmíněného Německa například v Turecku a na Balkáně, dále pak v Rusku a v dalších zemích bývalého Sovětského svazu.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít