Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Souboj titánů

Souboj titánů. Komárek útočí na Světlíka kvůli nákupu slévárny

29. června 2012, MF Dnes

Vzájemná nevraživost dvou průmyslových magnátů, majitele skupiny KKCG Karla Komárka a majitele Vítkovic Jana Světlíka, se dostala do další fáze. Komárek žaluje Světlíka kvůli nevýhodnému nákupu slévárny za čtvrt miliardy korun.

Na pár let dopředu má možná postaráno o práci Krajský soud v Ostravě, pokud se rozhodne řešit spor mezi akcionáři společnosti Vítkovice Holding Karlem Komárkem a Janem Světlíkem.

„Podali jsme žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě na členy představenstva společnosti Vítkovice Holding na náhradu škody způsobené nákupem společnosti Spojené slévárny,“ potvrdil informaci, kterou jako první zveřejnily Hospodářské noviny, Dan Plovajko – mluvčí skupiny KKCG vlastněné Karlem Komárkem.

Spory o akcie Vítkovic

Původní spolumajitelé Vítkovic, David Beran, Petr Novotný a Jan Světlík, se rozešli v roce 2005, kdy první dva jmenovaní nabídli svůj podíl Karlu Komárkovi.

Na akcie ale měl předkupní právo Jan Světlík a soudy mu dávají za pravdu. Dnes patří 50 procent akcií VTK GROUP, 45 procent Janu Světlíkovi a 5 procent skupině KKCG.

„Jde o obchod z roku 2008, kdy společnost Vítkovice koupila devadesátiprocentní podíl společnosti Spojené slévárny od firmy Regent Finance Limited za částku 225 milionů korun, a to i přes to, že kupovaná společnost byla dlouhodobě ve ztrátě a hodnota aktiv byla pouhých devadesát sedm milionů korun. Tím byla poškozena práva menších akcionářů,“ dodal Dan Plovajko.

Útok den před valnou hromadou

Generální ředitel a většinový vlastník Vítkovic Jan Světlík má o případu jasno. Jde podle něj jen o úmyslný útok, odvetu za spory o akcie Vítkovic, v nichž KKCG dlouhodobě tahá za kratší konec.

„Jedná se o odvetný krok za nedávné pravomocné rozhodnutí soudu o vydání akcií společnosti Vítkovice Holding ze soudní úschovy do mých rukou,“ řekl. „Den před valnou hromadou tak skupina KKCG útočí na vlastnickou strukturu firmy,“ dodal s tím, že je společně s představenstvem firmy připraven se bránit.

KKCG: Světlík není budovatelem Vítkovic

To ale Dan Plovajko odmítá. „Jan Světlík se v médiích s oblibou prezentuje jako zachránce a budovatel Vítkovic, a přitom v realitě dělá činy, kterými zcela záměrně a ve spolupráci se svým kamarádem Martinem Ulčákem Vítkovice tuneluje na úkor ostatních akcionářů. Nákup bezcenné firmy od sestry Martina Ulčáka je toho jasným důkazem,“ řekl s tím, že podobná transakce prý není jediná a ztrátový obchod připravil minoritní akcionáře o peníze.

Eva Kijonková, mluvčí společnosti Vítkovice, obvinění z poškození práv drobných akcionářů odmítá.

Mluvčí Vítkovic: KKCG organizuje přímé ohrožení menšinových akcionářů „Skupina KKCG se snaží vyvolat dojem, že bojuje za zájmy menšinových akcionářů, ve skutečnosti však organizuje jejich přímé ohrožení. Krajský soud v Ostravě například před pouhým týdnem zamítl žalobu o 663 milionů korun, které chtěla KKCG vysoudit na členech představenstva za údajné neoprávněné převedení akcií Vítkovic na dceřinou firmu Vítkovice Holding. Soud tuto spekulaci jednoznačně odmítl,“ přiblížila důvod dlouhodobé nevole mezi oběma byznysmeny.

Do sebe se totiž poprvé pustili Karel Komárek s Janem Světlíkem už před několika lety, kdy svůj podíl ve Vítkovicích prodávali Petr Novotný a David Beran. Ti chtěli své akcie, 50 procent firmy, prodat Karlu Komárkovi. Jan Světlík se ale postavil proti s tím, že má předkupní právo. Spory o to, kdo je právoplatným majitelem akcií, ještě neskončily, soudy ale doposud dávaly za pravdu převážně Janu Světlíkovi.

Stejně tak nesouhlasí Eva Kijonková s tvrzením, že obchod měl zvýhodnit tehdejšího domnělého majitele Spojených sléváren Martina Ulčáka. „Obchod účelově skandalizuje a vyvolává dojem tajemného spiknutí s osobou Martina Ulčáka. Ten byl ale celou dobu uváděn v obchodním rejstříku jako akcionář společnosti E-Invest, která byla spolumajitelem Spojených sléváren,“ dodala.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít