Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Souboj titánů

Miliardáři se hádají o "drobné": 100 miliónů z Vítkovic

6. 7. 2013, aktuálně.cz

Rovných sto milionů korun si jako dividendu z loňského zisku vyplatí majitelé české strojírenské jedničky, ostravského Vítkovice Holdingu.

Rozhodla o tom valná hromada akcionářů a verdikt je – jako obvykle v této firmě – provázen hádkou mezi podílníky.

Většina peněz putuje k 95procentnímu vlastníkovi firmy Janu Světlíkovi, zbytek zinkasuje pětiprocentní akcionář, skupina KKCG Karla Komárka.

Vítkovice Holding zastřešuje všechny vítkovické podnikatelské aktivity. Jde o vrchol pyramidy desítek dceřiných a vnukovských společností a jedinou společnost, která dividendy ze zisku celé skupiny konečným vlastníkům vyplácí.

Za loňský rok vykázal Vítkovice Holding zisk v celkové výši 150,5 miliónu korun. Na dividendy tak míří skoro dvě třetiny této sumy, dalších dvacet miliónů půjde na účet nerozděleného zisku skupiny z minulých let (ten se tak blíží 600 miliónů korun), zbytek jde na povinné rezervy.

Stopadesátimi­liónový zisk pochází z operací pouze samotné střešní firmy Vítkovice Holding, nepromítá se v něm konsolidovaný výsledek celé vítkovické skupiny. Na ten si bude třeba počkat do podzimu.

KKCG je proti

Verdikt o výplatě dividendy je překvapivě v rozporu s návrhem představenstva Vítkovic Holdingu, jež původně navrhovalo celý loňský profit nechat ve firmě. Šéf Vítkovic Světlík (stojí i v čele zmíněného představenstva) ale zřejmě původní záměr přehodnotil. Na valné hromadě to totiž byla nakonec jeho firma VTK Group, kdo navrhl výplatu dividendy.

„Společnost je zdravá a má dostatek zdrojů pro výplatu, Vítkovice Holding nestojí před akutní potřebou investic a na dividendu jde jen část zisku, nikoliv celý,“ vysvětlila Světlíkův postoj jeho mluvčí Eva Kijonková.

KKCG jako menšinový akcionář se proti výplatě dividendy okamžitě ohradila. „KKCG navrhovala s ohledem na obtížnou situaci na trhu a nejisté výhledy celého strojírenského sektoru dividendu nerozdělovat, ale ponechat ji ve společnosti jako rezervu pro případ pokračující stagnace na trhu. Považujeme tento postup za nezodpovědný,“ prohlásil Komárkův mluvčí Daniel Plovajko, podle něhož se upřednostňuje „okamžitý prospěch Jana Světlíka a jím kontrolovaných subjektů na úkor dlouhodobé finanční stability Vítkovic v nejisté době“.

Roztržka působí trochu komicky: V minulých letech totiž KKCG naopak kritizovala Světlíka, když se stavěl proti vyplácení dividendy. Komárovi lidé tvrdili, že tím z pozice síly upírá menšinovému společníkovi právo na spravedlivé zhodnocení jeho investice do Vítkovic. „KKCG se chová jako rozmarná žena. Neví, co chce, a nedá pokoj, dokud to nedostane,“ komentuje letošní obrat v Komárkově postoji mluvčí Kijonková.

Loni, kdy už byla strojírenská krize v plném proudu, Vítkovice dividendu po několika letech půstu poprvé vyplácely, a to v podobné výši jako letos. Komárkovi lidé byli pro, až letos se staví proti. Přestřelku je tak třeba vnímat jako běžný vítkovický folklor: Stále pokračuje dlouholetá zákopová válka, v níž proti sobě stojí Světlík a Komárek, který se léta snaží do jeho firmy nepřátelsky vlámat. Drží sice jen minoritní podíly ve Světlíkových firmách Vítkovice Holding a Vítkovice, a. s., jako minoritář ale nevynechá jedinou možnost, jak většinového partnera pozlobit.

Světlík se Komárkovu nájezdu brání už osmým rokem. Válka vypukla poté, co jeho původní partneři David Beran a Petr Novotný porušili akcionářskou smlouvu a pokusili se své podíly prodat proti Světlíkově vůli Komárkovi. Během let mezi sebou Světlík, Beran, Novotný a nakonec i KKCG rozjeli desítky soudních sporů o akciové podíly a náhrady škod.

Během sporů získala KKCG ve Vítkovicích Holdingu a Vítkovicích, a. s., minoritní podíly, hlavní spor se ale stále vede kolem 11 procent Vítkovic Holdingu, který už čtyři roky leží v soudní úschově, a právo si na něj dělají obě znesvářené strany. Soudní bitvu vyhrál sice loni v létě u nejvyšší soudní instance – Nejvyššího soudu – Světlík, akcie ale dodnes v ruce nemá.

„K jejich fyzickému vydání je nařízeno ještě odvolací řízení Světlík vs. Beran, KKCG a Atlantik FT, u Krajského soudu v Praze. Konat se má na konci srpna,“ řekla Kijonková.

Výsledky celé skupiny Vítkovic známy nejsou

Stovka miliónů z Vítkovice Holdingu je jediným výnosem, který akcionáři ze složitých struktur vítkovické skupiny inkasují. Jaký je celkový výsledek Světlíkova konglomerátu, zatím není zcela jasné.

Loňský výsledek hospodaření zatím oznámila pouze strojírenská část vítkovického holdingu, reprezentovaná skupinou Vítkovice, a. s. – ta při tržbách 16,4 miliardy korun (předběžná konsolidace) vykázala rekordní zisk 427 milionů.

Profit druhé výrobní části Vítkovic Holdingu – tedy firem zastřešených společností VTK Cylinders (výroba ocelových lahví v Ostravě s pobočkami v Polsku, Německu a Chorvatsku, či polská továrna na hasicí přístroje) zatím není kompletně znám.

Na internetu už sice visí loňská výsledovka české dcery Vítkovice Cylinders (30miliónový zisk při dvoumiliardových tržbách), hospodaření polských továren Milmet a Ognioochron je ale zatím pro Světlíkova menšinového společníka i české obchodní partnery velkou neznámou. Konsolidované výsledky celého konglomerátu Vítkovice Holding mají být známy na podzim.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít