Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Telekomunikace

Ropný magnát Karel Komárek objevuje nový obor. Od Telefóniky koupil infolinky 1188

10. 5. 2012, HN

Komárkova skupina KKCG zastřešuje 25 firem působících v jedenácti zemích. Teď rozšiřuje svůj záběr i do sektoru IT, kde doposud nepůsobila. Vidí v něm z dlouhodobého pohledu velký potenciál. Loni vstoupila na neznámou půdu také koupí Sazky.

Skupina KKCG miliardáře Karla Komárka mladšího expanduje v novém oboru: od společnosti Telefónica O2 koupila firmu Informační linky, která poskytuje informační a asistenční služby mimo jiné pod známou značkou 1188.

Telefónica prodej 80procentního podílu v Informačních linkách ohlásila už v únoru. Dosud ale nebyl znám investor, který společnost s více než 50 zaměstnanci koupil. Až tento týden, poté, co se v dozorčí radě Informačních linek objevili zástupci KKCG, potvrdil pro HN převzetí majority Komárkův mluvčí Daniel Plovajko.

„Skupina KKCG drží 80 procent společnosti Informační linky, zbylých 20 procent je stále ve vlastnictví Telefóniky Czech Republic. Máme však na odkup zbývajícího balíku akcií opci,“ uvedl Plovajko a dodal, že kupní cenu nebudou smluvní strany zveřejňovat.

Telefónica však už v únoru uvedla, že očekávaný čistý zisk z prodeje Informačních linek odhaduje přibližně na 200 milionů korun, konečná suma bude záviset na hospodářských výsledcích prodávané společnosti za první letošní čtvrtletí. „Číslo, které jsme v únoru uvedli, zhruba platí,“ řekl HN mluvčí Telefóniky Hany Farghali.

Konečná cena, kterou Komárek za 80procentní balík akcií zaplatil, tedy převyšuje 200milionovou hranici.

Telefónica se pokoušela najít kupce na svůj informační a asistenční servis, dostupný na telefonních linkách 1180, 1181 a 1188, už od předloňského května.

Letos v lednu tyto služby vyčlenila do nově založené dceřiné společnosti. Její hospodářské výsledky nejsou zatím dostupné a KKCG ani Telefónica je nechtěly komentovat. Podle informací HN však tržby firmy za poslední rok činí necelých 250 milionů korun.

Z energetiky do hazardu

Skupina KKCG, jejíž vlajkovou lodí je těžební naftařsko-plynárenská společnost Moravské naftové doly, vyrostla na podnikání v energetice. Průzkum, těžba a prodej ropy a zemního plynu dnes také tvoří základ byznysu KKCG, ta však působí také v segmentech průmyslu, zábavy či cestovního ruchu.

Předloni vydělala (díky mimořádným prodejům majetku) rekordních více než 14 miliard korun čistého zisku, její loňské výsledky zatím nejsou známy.

KKCG dnes zastřešuje 25 společností působících v 11 zemích čtyř kontinentů, telekomunikacím či IT technologiím se ale zatím nevěnovala. Převzetí Informačních linek však podle Plovajka vychází z dlouhodobé investiční strategie.

„Chceme rozšiřovat naše investiční portfolio o společnosti z nových segmentů a oborů, ve kterých vidíme potenciál na růst do budoucna. Oblast telekomunikačních služeb do této strategie zapadá. A Informační linky jsou lídrem trhu v oboru hlasových služeb,“ říká mluvčí.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít