Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Investice v Rusku a v zemích bývalého Sovětského svazu

Miliardář Komárek koupil ropný terminál u ruské Samary

18. 7. 2011, aktuálně.cz

Kohoutek, kterým může proudit ropa také do ropovodu Družba, ovládá nyní tuzemská společnost KKCG SE. Ta je mateřskou firmou finanční a investiční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Stalo se tak díky tomu, že KKCG dokončila akvizici ropného terminálu v ruské Samarské oblasti. Ten má roční kapacitu 3,4 milionu tun ropy. Informoval o tom mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Finanční stránku transakce, kterou již posvětil i ruský antimonopolní úřad, společnost nezveřejnila.

KKCG SE terminál, který je připojen k ropovodu Družba zásobujícímu ropou i Českou republiku, koupila od ruské společnosti Itera Holding.

Terminál začal fungovat teprve letos

Terminál byl dokončen vloni a letos byl uveden do provozu. Podle Plovajka má díky připojení k ropovodu Družba a lodnímu, železničnímu i silničnímu spojení unikátní a strategickou polohu. Terminál se nachází zhruba 200 kilometrů od města Samara na jihovýchodě evropské části Ruska. Mezi potenciální klienty terminálu podle KKCG patří společnosti Lukoil, Rosněfť či Tatněfť.

Podle Pavla Šarocha z KKCG je koupě ropného terminálu první investicí KKCG na ruském trhu v oblasti související s distribucí a zpracováním ropy. „Věříme, že naše spolupráce se skupinou Itera bude pokračovat i na dalších projektech jak v Ruské federaci, tak i v dalších regionech světa,“ uvedl.

KKCG je nadnárodní finanční a investiční skupina spravující majetek kolem 30 miliard korun a zaměstnávající asi 1500 lidí. Jako strategický investor se dlouhodobě zaměřuje na oblasti ropy a zemního plynu, průmyslu, financí a investic.

Itera je mezinárodním holdingem společností, který je jedním z největších nezávislých producentů a dodavatelů zemního plynu v Rusku. Itera Group má 150 poboček v Rusku, Společenství nezávislých států, v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, západní Evropě, Asii, Africe a USA.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít