Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Souboj titánů

Slovenští plynaři se bojí o své miliardy v Česku

Mladá fronta Dnes, 23.05.2008

Praha – Slovenský plynárenský kolos SPP se bojí o svůj majetek, který před lety investoval v Česku do společných firem s miliardářem Karlem Komárkem a jeho rodinou.

„Nesouhlasíme s kroky, které minoritní akcionář (KKCG) v poslední době dělá,“ uvedla včera mluvčí SPP Dana Kršáková. Firma je podle ní připravena bránit své podíly ve společnostech SPP Bohemia a Moravské naftové doly, které si cení na 10 až 12 miliard korun, všemi dostupnými prostředky.

Podle informací, které má MF DNES k dispozici, nelze vyloučit žalobu na ochranu investic vůči českému státu, a to v případě neúspěchu SPP u běžících civilních soudů.

„Nechápu tyto obavy,“ odmítl však jakékoliv pochybnosti mluvčí KKCG Daniel Plovajko. Podle něj může jít o snahu „pošpinit dobré jméno skupiny“. Spory mezi Komárkovými, slovenskými plynaři, ale i dalším akcionářem zmíněných společných firem, německým E.ON Ruhrgas, vyostřilo rozdělení majetku Moravských naftových dolů. V minulých týdnech z nich odešlo 3,4 miliardy korun.

Majetek v uvedené výši se z naftových dolů, manažersky zcela ovládaných Komárkovými lidmi, přesunul do nově založené firmy MND, a. s., a SPP se podle informací ze zdroje blízkého vedení firmy nyní bojí, že KKCG účetní operací její hodnotu uměle snížila a mohla by ji následně výhodně odkoupit do své skupiny.

Do MND, a. s., byla vložena divize průzkum a těžba, což je zjednodušeně řečeno lukrativní těžba ropy a plynu na jižní Moravě. Především právě ta firmě každoročně přináší čistý zisk kolem 1,5 miliardy korun. Další lukrativní majetek dolů za miliardy, který by měl v nejbližší době mateřskou firmu opustit, je podzemní zásobník plynu v Uhřicích. Ten má být vložen do další nové firmy, Gas Storage.

„Jediným důvodem rozdělení, který již byl několikrát jasně uveden, je oddělení regulované a neregulované činnosti Moravských naftových dolů. Tedy průzkum a těžbu ropy a zemního plynu od skladování a distribuce. O této věci bylo rozhodnuto soudy kladně, a námitky jsou proto neopodstatněné,“ řekl Plovajko.

Obě nové dceřiné firmy jsou podle něj stoprocentně vlastněné Moravskými naftovými doly, a složení akcionářů se proto nemění. Problém SPP a stejně tak i E.ON Ruhrgas je však v tom, že ačkoliv mají ve společných firmách stejné, nebo dokonce větší podíly než Komárkové, byli jejich zástupci od rozhodování ve firmách v minulých dvou letech zcela odstaveni.

Lidé z KKCG podle zdrojů z SPP vždy různými právními obstrukcemi ovládli valnou hromadu, obvinili zástupce ostatních akcionářů z porušení nějakého předpisu a vyloučili je z hlasování. Pak do orgánů dosadili své lidi.

SPP a E.ON valné hromady napadly u soudu. Výsledek zatím je, že Moravské naftové doly a Europgas (patří napůl KKCG a E.ON) dostaly soudního opatrovníka a měla by ho mít i SPP Bohemia. „Jinde jsem takový postup soudů, aby jmenovaly opatrovníka, neviděl. Navíc jde vždy o právníky spřízněné s KKCG,“ uvedl zdroj z SPP.

Plovajko pochybnosti o postupu své firmy odmítá. „Nezávislé soudy tyto obavy akcionářů označily jako neopodstatněné a neodůvodněné. To o všem jasně vypovídá,“ říká.

Většina sporů však zatím není uzavřena a na některé soudce zahraniční akcionáři podali stížnost na podjatost. KKCG naopak obvinila E.ON z porušování smluv u arbitráže ve Vídni, ta to však minulý týden neuznala. E.ON zase loni kvůli praktikám KKCG na jejich lidi podal trestní oznámení.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít