Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

KKCG

Komárkova MND zdvojnásobí v Česku těžbu ropy a plynu. Vrty chce i v Německu

4. 11. 2013, HN

Jen do průzkumu chce MND, která patří do investiční skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, investovat deset miliard korun. Ročně společnost provede dvacet průzkumných vrtů. A co si největší těžař v Česku od této expanze slibuje: do pěti let zdvojnásobení

Největší česká těžařská společnost MND chce během následujících pěti let zdvojnásobit těžbu ropy a plynu v Česku. Pokud vše půjde podle plánu, jen na investicích do průzkumu vydá firma, která patří do skupiny KKCG Karla Komárka mladšího, zhruba deset miliard korun. V rozhovoru pro HN to řekla šéfka úseku geologie MND Jana Hamršmídová.

„Pokud chceme zvýšit těžbu, musíme také zvýšit nalezené zásoby,“ uvedla Hamršmídová. „V následujících pěti letech bychom tak mohli navýšit počet průzkumných vrtů až na dvacet ročně, namísto současných dvanácti až čtrnácti,“ podotkla k záměrům společnosti. Do průzkumu klasických ložisek investuje MND během následujících pěti let mezi 3,5 až 4 miliardami korun. U toho ale plány firmy nekončí. „Připravujeme i projekty v hloubce okolo pěti kilometrů,“ řekla Hamršmídová. Investice do nich ovšem budou násobně větší. Zatímco běžný vrt v hloubce okolo dvou kilometrů stojí zhruba sto milionů, ty hlubší čtvrty až půl miliardy korun.

Pro tuto investici proto MND hledá partnery, mezi které by se případné riziko rozdělilo. Předběžně prý společnost jedná se dvěma firmami.

Ambice Komárkovy společnosti ale neleží jen v Česku. „Naším cílem je expanze do zahraničí. Nejsme naivní a víme, že po sto letech těžby se náš region vyčerpává. Můžeme sice zkoušet nějaké nové způsoby těžby, ale i ty jsou omezené,“ zdůraznila ředitelka Hamršmídová.

Současná těžba MND se v Česku pohybuje na úrovni 175 tisíc kubíků ropy a 100 milionů kubíků plynu ročně.

I se zahraničními aktivitami se v budoucnu chce firma dostat na úroveň velkých evropských společností. „Dlouhodobý strategický cíl je stát se významným hráčem ve středoevropském kontextu,“ upřesnila Hamršmídová.

Již minulý rok proto česká společnost koupila padesátiprocentní podíl ve dvou firmách, které vlastní tři ložiska v Gruzii. A během tří let tam plánuje proinvestovat zhruba dvě miliardy korun. Jeden projekt se rýsuje i na ukrajinském trhu, MND chce proniknout i do Německa.

„V Německu se chceme zaměřit na tzv. brownfields, tedy ložiska, která byla v osmdesátých letech zavřena a při tehdejších cenách ropy a dostupných technologiích se na nich nevyplatilo dále těžit,“ dodala Hamršmídová. Podle ní se z nich často vytěžilo jen pět procent zásob.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít