Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Souboj titánů

Tvrďáci přišli od Hodonína

19.05.2008, Týden

Rozhodčí soud ve Vídni smetl nároky sourozenců Karla a Jitky Komárkových, kteří chtěli od E.ON Ruhrgasu zpět akcie Europgasu nebo miliardu eur. Nepodržel je ani dosud „spolehlivý“ arbitr Bohuslav Klein.

Komárci prohráli tři nula. Boj o nadvládu nad obrovským majetkem pokračuje. Pod Europgas spadají především SPP Bohemia, Moravské naftové doly a jejich hojné dceřiné společnosti. Vlastní jmění firem zastřešených Europgasem výrazně převyšuje dvacet miliard korun. Tržní hodnota je ještě mnohem vyšší. Karel Komárek prostřední a jeho mladší sestra Jitka se téměř celého obrovského majetku pokusili zmocnit pomocí arbitráže. Pokud by jim dala za pravdu, za jeho podstatnou část by zaplatili pouhých několik set milionů. Variantně pak mohli od E.ON Ruhrgasu získat až kolem jedné miliardy eur.

Komárkův patent

Použití arbitráže v případě Komárků představuje osvědčenou a léty prověřenou taktiku. Devětatřicetiletý Karel Komárek ji použil s velkým úspěchem zejména v případech divokého ovládnutí bohumínských strojírenských společností Bonatrans a ŽDB. Hlavní dosud skončená arbitráž v této kauze rozhodla, že svoje závazky porušil a musí Davidu Beranovi vyplatit 1,2 až 1,3 miliardy korun. Verdikt byl ale ve skutečnosti velikým Komárkovým úspěchem. Přišel totiž za pakatel k majetku, jehož skutečná hodnota je zhruba čtyřikrát větší. Spor má další pokračování a konec se zdá v nedohlednu. Beran určitě Komárkovi miliardy nenechá jen tak. Dosud bylo ve sporech, které proti sobě vedou oba multimiliardáři, vyřknuto pět rozsudků. Čtyřikrát uspěl Beran. Komárek je finančně přesto mnohem úspěšnější, zejména díky již zmíněnému rozhodnutí.

Vždycky to nevyjde

Tentokrát to ale sourozencům Komárkovým nevyšlo. Rozhodčí soud po dvaceti šesti měsících vydal verdikt, v němž stojí, že nedošlo k porušení konsorciální smlouvy, takže arbitrům nepřísluší, aby o nárocích Komárků rozhodovali. Odkázal je na civilní soudy. Komárky tentokrát nepodržel ani jimi nominovaný rozhodce Bohuslav Klein. Předseda Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR je skupinou KKCG používán hodně často. Jeho poslední angažmá ve službách rodiny původem z Hodonínska začala budit nadměrnou pozornost. Vedlo to například k tomu, že nebyl potvrzen jako arbitr nejméně ve dvou případech, v nichž byl jednou ze stran sporu nominován jako rozhodce. Samo řízení bylo odstartováno z podnětu, který podali sourozenci Komárkovi v březnu 2006. Požadovali, aby rozhodčí soud potvrdil odstoupení rodinné firmy KKCG od konsorciální smlouvy mezi ní a E.ON Ruhrgasem (původně Ruhrgas), týkající se firmy Europgas, v níž obě strany vlastní polovinu. Pokud by arbitráž rozhodla o neplatnosti konsorciální smlouvy, dožadovali se Komárci zrušení platnosti kupní smlouvy z konce devadesátých let, kdy prodali tehdejšímu Ruhrgasu polovinu plynárenských a ropných aktiv. Zlatým hřebem pak byl požadavek navrácení akcií Europgasu do rukou Komárkových. Rodina by za ně zaplatila původní vklad plus úrok. Částka by se pohybovala v řádu stovek milionů. Dokonalý scénář. Za pakatel by byl získán majetek v jedenáctimístném číselném vyjádření.

Jak se vyhnout placení

Žaloba dále obsahovala variantní řešení. Pokud by arbitráž neodsouhlasila navrácení akcií, chtěli Komárci náhradu domnělé vzniklé škody. Nebyli rozhodně žádnými troškaři. Požadavek zněl na plus minus jednu miliardu eur. Jeho stanovením v této podobě se zřejmě vyhnuli zaplacení poplatku, který by se mohl pohybovat v řádu mnoha set milionů korun. Rozhodčí soud se ale tímto poněkud odvážným návrhem vůbec nezabýval. Komárkům naopak přikázal uhradit veškeré náklady spojené s arbitráží. Rodina je vyčíslila na zhruba 1,3 až 1,4 milionu eur. Dvě stě tisíc představuje arbitrážní poplatek, 200 tisíc poplatek E.ON Ruhrgasu, který mu museli sourozenci uhradit, stejně tak 580 tisíc jeho advokátní kanceláři Linklaters. Pár set tisíc inkasovali také právníci české strany. Šlo o kancelář Brzobohatý Brož & Honsa.

Konec v nedohlednu

Sám spor, který arbitráž déle než dva roky posuzovala, měl naostro začít 12. prosince 2005, kdy se podle Komárků E.ON Ruhrgas pokusil ovládnout SPP Bohemia a Moravské naftové doly. Na krátký čas se mu to mělo skutečně podařit. Německá firma se údajně spojila a spikla se Slovenským plynárenským priemyslem, vlastníkem poloviny SPP Bohemia. Podle Komárků, kteří se před lety přesunuli z Hodonínska do oblasti Velkých Popovic, tím E.ON Ruhrgas porušil smluvní závazky. V konsorciální smlouvě údajně stojí, že obě strany nebudou vystupovat proti sobě, a ve smlouvě o manažerské kontrole v Moravských naftových dolech má zase stát, že ta náleží Komárkům. Ohledně těchto smluv běží několik dalších soudních řízení. Spor se potáhne ještě dlouhá léta. V současné době to vypadá, že jakákoli dohoda je absolutně vyloučena. Pro Komárky to znamená značné výdaje a vyčerpání. Stojí proti Beranovi, E.ON Ruhrgasu, Slovenskému plynárenskému priemyslu. Otázkou také zůstává, jak spory vyhodnotí financující banky.

Oč se hraje

KKCG 50,00 %
E.ON Ruhrgas 50,00 %
Europgas 48,18 %
SPP Bohemia 51,82 %
Moravské naftové doly 50,00 %
MND Production 50,00 %
MND Exploration and Production 50,00 %
MND Servisní 100,00 %
Gas Storage 100,00 %
MND 100,00 %
Severomoravská plynárenská 20,46 %
Východočeská plynárenská 18,83 %
Jihomoravská plynárenská 2,33 %
SPP Bohemia Trade 100,00 %
SPP Servis 100,00 %

Zdroj: Čekia, KKCG

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít