Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Souboj titánů

Beran prohrál u Ústavního soudu vleklý spor se Světlíkem o akcie

27.02.2013, financninoviny.cz

Dlouhý spor o akcie společnosti Vítkovice Holding skončil ve prospěch šéfa strojírenského gigantu Jana Světlíka. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost miliardáře Davida Berana. S konečnou platností tak potvrdil rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií. ÚS rozhodl v půli února bez veřejného jednání, dnes usnesení zpřístupnil na webu. Světlík uvedl, že by byl rád, kdyby Beran konečně začal respektovat právo.

Beran považuje rozhodčí nález za zásah do základního práva na ochranu a pokojné užívání majetku. Justici vyčítá řadu procesních pochybení při následném přezkoumávání nálezu. Ústavní soud ale nenašel důvod k zásahu.

„Napadená rozhodnutí nevykazují znaky libovůle, nebylo zjištěno, že by právní závěry obecných soudů byly v extrémním nesouladu s vykonanými skutkovými zjištěními,“ stojí v usnesení senátu se zpravodajem Pavlem Holländerem.

Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR se na stranu Světlíka postavil v roce 2008. Verdikt později potvrdily také Městský a Vrchní soud v Praze. Od roku 2009 ležela u Nejvyššího soudu dovolání Berana a společnosti KKCG Industry. Dovolání zpochybňovala argumentaci i formu rozhodčího nálezu či nestrannost rozhodců. Nejvyšší soud loni oba podněty zamítl.

„České soudy finálně posvětily loupež za bílého dne, když podle nich mám dostat za akcie v hodnotě pět miliard Kč směšných 60 milionů Kč,“ řekl loni ČTK Beran. Tehdy avizoval, že je připraven bránit se u mezinárodních soudů. Dnes se zatím ČTK nepodařilo Berana zastihnout.

„Pět let se domáhám akcií, které mi patří, a někdo, kdo poruší smlouvu, si dovolí mluvit o krádeži za bílého dne. Je to vůči mně nehoráznost od samého začátku a byl bych rád, kdyby konečně pan Beran začal respektovat právo. Není přece možné uzavřít smlouvu a pak z ní jednoduše udělat cár papíru, a ještě si vymýšlet takzvanou škodu,“ uvedl dnes Světlík. Beran podle něj činí jen procesní obstrukce ve snaze zabránit mu v převzetí akcií a výkonu akcionářských práv, přestože soudy potvrdily, že Světlík vždy jednal v souladu s právními předpisy.

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík v minulosti spolupracovali, přibližně v roce 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent vítkovického holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG. Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo. Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ.

Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group se sídlem v Ostravě. Skupinu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Strojírenské impérium prakticky ovládá Světlík. Jedním z menšinových vlastníků je Komárkova KKCG, s níž vede Světlík také další spory.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít